Yaşamın her bölümüne katmış oldukları teknojilerle dünyaya damga vuran Japonya, güncel buluşlarıyla yaşamı kolaylaştıracak.

TER KOKUSU ÖLÇEN CİHAZ

Japon Konica Minolta firmasının geliştirdiği ve "Kunkun" adı verilen cihaz kulak arkasından vücudun bölgelerinin ne oranda ter koktuğunu ölçüyor ve cep telefonu uygulamasına bilgileri geçiyor.

TÜRKİYE'YE DE GELSİN

Diger yandan her yaz sezonunda özellikle toplu ulaşım araçlarında ter kokularının yükseldiği ülkemize cihazın gelip gelmeyeceği ise merak konusu oldu.

TER KOKUSUNU ÖNLEMENİN PRATİK YOLLARI

Ter kokusu problemi aslında sadece kişinin kendisinin değil, çevresinin de olmaya başlıyor gerekli önlemler alınmazsa. Gerçi sıcaklardan bağımsız olarak da, ter ve vücut kokusu yıl boyunca topluluk içinde koku yayan bir kişiyi utandırabilir ve çevresindekileri rahatsız edebilir.Fiziksel aktivite yaptığımızda, sıcakta yürürken ya da bir konuşma yaparken vücudumuz doğal olarak ter üretir, yani terleriz.

Ter kokusunu önlemenin en iyi yolu önlem almaktır. Aynı şekilde ayak kokusu da bazı önlemlerle azaltılabilir. Aşağıdaki önlemler terlemeyi önlemeye, ter ve ayak kokusunu gidermeye yardımcı olacaktır:

Her gün duş alın. Düzenli banyo cildinizdeki bakterilerin sayısını kontrol altında tutacaktır.

Banyo aldıktan sonra ayaklarınızı iyice kurulayın. Mikroorganizmalar ayak parmaklarının arası gibi nemli yerleri severler. Ayak pudraları veya ayak bakımı için kullanılan kremler nemin emilmesine yardımcı olur.

Koltuk altı ve genital bölge kıllarının düzenli olarak tıraş edilmesi terlemeyi ve kokuyu azaltacaktır.