Japonya'da Tone Mobile firması, tarafından hazırlanan cihazın, anne babaların, çocukları ile gün içerisinde iletişim kurmalarını sağlayacak ancak aşırı kullanımdan dolayı bağımlılık yapmasına karşı yan etkilerini kaldıracak bir telefon üretildi. Japonya'da Tone Mobile firması, sadece gündüz çalışan akıllı telefon üretti.

Gelen haberlere göre, şirket yetkilileri, "Tone m17" ismini verdikleri ve ilkokul öğrencilerinin telefona bakma süresini azaltmak niyetiyle sadece gündüz saatlerinde çalışan akıllı telefonun gelecek ay piyasaya çıkacağının haberinin verdi. Tone Mobile tarafından geliştirilen cihazın, anne ve babaların, çocukları ile gün içerisinde iletişim kurmalarını sağlayacak lakin aşırı kullanımına bağlı yan etkileri azaltacak bir telefon isteği doğrultusunda üretildiği açıklandı.

1 AĞUSTOS'TA SATIŞA SUNULACAK

Akıllı telefon, 12 yaş ve daha küçük çocuklar için saat 22.00'den sabah 06.00'ya kadar otomatik olarak kendini kitleyecek bicinde tasarlandı.

Japonya'da 1 Ağustos itibariyle 312 dolara (34 bin 800 yen) satışa girecek olan akıllı telefonun, okullar da içerisinde önceden belirlenen yerlere girerken otomatik olarak kilitlenmesi ve mesajlaşma uygulamalarına erişimin sınırlandırılması gibi özellikleri mevcut.
Çocukların anne ve babaları, telefonun kullanılmayacağı zamanın azaltılması ve hatta cihaz kilidinin tamamen açılması gibi ayarları değiştirebilecek.