Türkiye'nin uluslararası platforma ödüle sahip olan ilk güneş arabası grubu, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Arabaları Ekibi (GAE), güneş enerjisi kullanarak çalışan 8'inci araçları ‘B.O.W İSTKA’ ile 8-15 Ekim aralığında Avustralya'da düzenlenecek ‘World Solar Challenge 2017’ye katılmak için çalışıyor.

Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) destek verdiği İTÜ GAE tarafından hazırlanan ‘B.O.W İSTKA’nın tanıtımı, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Ayazağa Kampüsünde geçekleştirildi.

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tayfun Kındap, gerçekleştirilen programda basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Kındap, 1,5 senedir devam eden ciddi bir emeğin ardından, öğrencilerin bu başarıyı ortaya koyduğunu ifade etti.

Kındap, İTÜ'de uzun süredir bu şekilde bir ekolün bulunduğunu söyleyerek, ‘Öğrencilerimiz tasarladıkları araçlarla uluslararası yarışmalara katılıyorlar. Yeni tasarladıkları sistemlerle geliştirdikleri güneş enerjili araçla, Avusturya’da düzenlenecek uluslararası bir yarışmaya hazır konuma geldiler. Öğrencilerin bu yaptıkları gerçekten kolay bir iş değil. Ağır bir bölüm olan mühendislik alanında okuyup bu tarz işlerle uğraşmak herkesin üstesinden gelebileceği bir başarı değil. Öğrencilerimizle gururluyuz.’ dedi.

Prof. Dr. Kındap, konuşmasının ardında aracın geliştirilmesine destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.