İstanbul Kongre Merkezindeki "Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası" bünyesindeki programa katılan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, burada iTaksi uygulamasının tanıtımını yaptı.

İstanbul'daki mevcut taksileri ve taksici esnafını teknolojiyle bir raya getirmek için çaba gösterdiklerini ifade eden Uysal, uygulamanın 2 senelik çalışmanın ürünü olduğunu söyleyerek, "Tabii bütün dünya şu anda hiçbir aracı olmayan çok geniş bir araba ağı, sistemi olan Uber’i çok konuşuyor. Fakat baktığımızda bu sistemin bizim açımızdan bazı sorunları var. İstanbul’da senelerdir oluşmuş mevcut taksici esnafı, bunların yıllardır emek vererek oluşturdukları bir ağ ve ticari taksi plakasının bir değeri mevcut. Uber her şeyi alt üst eden bir uygulama. 'Madem teknoloji bu kadar ilerliyor, insanların hayatını kolaylaştırıyor, o zaman teknolojiyi kullanılırken yararlı hale getirelim' dedik." şeklinde konuştu.

İBB olarak İstanbul Taksiciler Odası ile mevcut sistemi daha iyi işler hale nasıl getirebileceklerini tartıştıklarını ifade eden Uysal, "Burada iki önemli konu var. Taksilerin sokakta daha az gezerek müşteriye ulaşması ve müşterinin daha rahat bir sistem üzerinden taksiye ulaşması. Bu en önemli şey. İki taraf da güvenli bir ortam talep ediyor. Şu anda İstanbul'da iTaksi uygulamamız bunların tamamını çözecek." dedi.