İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) talebelerinin kurduğu "İTÜ Rover Ekibi" ilk defa iştirak ettiği Üniversitelerarası Robotik Araç Müsabakası'nın (URC) finalinde dördüncülük elde ederek Türkiye'yi temsil etti.

Birincisi 2007'de tertiplenen müsabakaya bu sene 13 devletten 82 ekip aday oldu. İTÜ Rover Ekibi, kendi tasarımı olarak ortaya koyduğu "Altınay Mars Kaşifi" adlı makinayla bilim alanında dördüncülük elde etti.

TÜRKİYE DÖRDÜNCÜ OLDU

Teknolojik açıdan dünyanın ileride bulunan birçok devletini arkada bırakan ekip, 7 farklı devletten katılan başlıca 13 takım içinde ismini önplana çıkarmakta muvaffak olurken, Missouri Üniversitesi’nden gelen takım birinciliği elde etti.

URC yarışmaları, ABD'nin Utah bölgesinde "Mars Çölü" diye tabir edilen, Mars tipinde bir toprağı bulunan ve ileride uzayda istifade edilecek yeni kuşak arabaların test sürşlerinin gerçekleştirildiği mekanda düzenlendi.

Dünyanın en itibarlı üniversitelerarası bilim faaliyetlerinden biri kabul edilen URC'ye iştirak etmekte başarılı olan İTÜ Rover Ekibi, Altınay Havacılık ve İleri Teknolojileri takımının desteği altında yarışmaya katılan ilk Türk ekibi olarak tarihe geçti. Üniversitenin seneye de araçlarını geliştirmiş bir şekilde yarışmaya katılması bekleniyor.