İran Hangi Tür Füzelere Sahip

İran Devrim Muhafızları Ordusu ABD’nin Irak iki üssüne balistik füzelerle saldırı düzenledi. İran’ın elinde mevcut durumda değişik menzillerde ve tiplerde füzeler bulunuyor.

İran Hangi Tür Füzelere Sahip

İran Hangi Tür Füzelere Sahip

ABD, 03 Ocak günü Bağdat’taki Uluslararası Havalimanı’nda İran Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani ve Heşdi Şabi komutanı Ebu Mehdi Mühendis’i drone saldırısı ile öldürmütü.

Bu saldırı sonrası İran intikam alacağını açıklamıştı. İran Devrim Muhafızları Ordusu, Süleymani’nin cenazesinin hemen ardından ABD’nin başkent Erbil ve Irak’ın Enbar vilayetindeki Ayn el-Esed üsslerine füze saldırısı gerçekleştirdi.

Peki İran’ın elinde hangi tür füzeler var. İran ne tür füzeler kullanıyor?

İran’ın Elindeki Füzeler

İran Ortadoğu’da en büyük füze gücüne sahip ülkelerin başında geliyor. Uygulanan ambargolardan dolayı hava sistemini güçlendirmekte yetersiz kalan İran’ın bu konuda güvenlik açığını füze sistemleriyle kapttığı biliniyor. Füze sistemi İran için hava kuvvetlerindeki yetersizliği kapatmak için daha da önem taşıyor.

İran'ın füzeleri ordusunun önemli bir parçası. ABD Savunma Bakanlığı'nın raporunda İran füzelerinin çoğu kısa ve orta menzilli füzelerden oluşuyor. Raporda ayrıca İran'ın kıtalararası balistik füze üzerinde çalıştığı da belirtiliyor.

İran’ın füzeleri Asya’da Çin’e, batıda Avrupa’nın ortalarına, Afrika’da Etiyopya ve Sudan’a, kuzeyde ise Moskova’ya kadar ulaşabiliyor.

İran birçok füze testi gerçekleştirmekle beraber bunların bir kısmında başarısız olmuştur. Ancak testleri tamamlanan ve envanterine dahil ettiği füzeler, harp başlığı ve menzilleri şu şekilde:

Tondar 69  150 km

Tondar 69, İran'ın kısa menzilli bir balistik füzesidir. 1989'da İran'ın Tondar 69'dan taşıyıcı-kurucu-fırlatıcılarla (TEL) 200 M-7 (CSS-8) SRBM satın aldığı biliniyor. Katı yakıt kullanan ilk İran balistik füzesi.

Ra’ad  Seyir Nükleer başlıklı füzesi 350 km

Ra'ad, İran tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş bir ses altı gemi karşıtı seyir füzesidir. Füze, Çin'in Silkworm gemi karşıtı füzesinin tersine tasarlanmış ve yükseltilmiş bir çeşididir. Füze, devlet tarafından işletilen İran Havacılık Sanayi Örgütü (IAIO) tarafından geliştirilmiştir. İran'ın Ra’ad'ın tam üretimine Ocak 2004'te başladığı ve 2007'de hizmete girdiği belirtiliyor. Füze, kara ve gemiden fırlatılan platformlar için donatılmıştır.

Fateh-110 Kimyasal başlıklı 200-300 km

Fateh-110 İran Havacılık ve Uzay Sanayii Örgütü tarafından üretilen bir İran karayolunda hareket eden tek aşamalı katı yakıtlı yüzeyden yüzeye güdümlü füzedir. Fateh-110'un ilk nesli Eylül 2002'de uçuş testine tabi tutuldu ve kısa süre sonra seri üretime başladı. Füzenin başlangıç menzili 200 km idi ve Eylül 2004'te Fateh-110'un ikinci nesli menzili 250 km'ye çıkardı. 2010 yılında tanıtılan üçüncü nesil füze menzili 300 km'ye çıkardı ve dördüncü nesilde ise (2012) füzenin isabet doğruluğu artırıldı.

Şahab -1 Kimyasal, Biyolojik, Nükleer füze 285-330 km

Shahab-1, az sayıda ayırt edici özelliğe sahip Rus SS-1C "Scud B" nin İranlı bir versiyonudur. Maksimum 330 km menzilli, tek kademeli, sıvı yakıtlı, kısa menzilli bir balistik füzedir. İran 1990'lı yıllarda ve 2000'li yılların başlarında Irak'taki Mücahid-e Khalq Örgütü (MKO) kamplarına karşı Shahab 1'leri yoğun olarak kullandı.

Şahab-2 (Scud-C) 500 km

Şahab-2, Rus SS-1D "Scud C" nin İran versiyonudur. Tek aşamalı, sıvı güdümlü, kısa menzilli bir balistik füzedir. Maksimum menzili 500 km'dir ve üzerinde maksimum taşıma kapasitesi 770 kg olan tek bir savaş başlığı taşır.

Zülfükar konvansiyonel füze 700 km

Zolfaghar (dönüşümlü olarak Zulfiqar) kısa menzilli balistik füze (SRBM), Fateh-110 SRBM ailesinin bir varyantıdır. “Mevcut füze sistemlerinin menzilini ve doğruluğunu iyileştirmek” için daha büyük bir serinin parçası olarak geliştirilen katı yakıtlı Zülfikar'ın 700 km menzile sahip olduğu ve bir küme mühimmat savaş başlığına sahip olduğu bildiriliyor.

Qiam-1 Nükleer başlıklı 700-800 km

Qiam-1, İran tarafından geliştirilen ve kullanılan sıvı yakıtlı, kısa menzilli bir balistik füzedir (SRBM). Füze, Shahab-2 SRBM'nin yerli bir çeşididir. İran’ın diğer Scud varyantlarından farklı olarak, dış kuyruk yüzgeçleri yoktur. İran 18 Haziran 2017'de Suriye'nin doğusunda DAEŞ militanlarına karşı savaşlarda Qiam-1'i kullanmıştı.

Şahab-3 Nükleer, Kimyasal 1.300 km

Shahab-3 orta menzilli, sıvı yakıtlı, karayolunda hareket eden balistik bir füzedir. Şahab-3, İran'ın ilk sınırlarını aşan hedefleri (İsrail gibi) tehdit etme yeteneği veren orta menzilli bir balistik füzenin ilk başarılı geliştirilmesini temsil ediyor. Şahap-3 Yaklaşık 1.300 km menzile sahiptir ve kimyasal ya da nükleer başlık takılabilir.

Emad Nükleer, Kimyasal 1.700 km

İran, orijinal Shahab-3 füzesine bir dizi varyant geliştirdi. Bunlara çeşitli istihbarat ve medya kaynakları tarafından Shahab 3A, Shahab 3B, Shahab 3D, Shahab-3M, Qadr-1, Ghadr-1 ve Emad denir. Shahab-3 aynı zamanda bir İran uzay programı için temel olarak kullanılmıştır ve bu roketlere Kavoshgar-1, IRIS ve Safir denilmiştir.

Ghadr 1 Nükleer, Kimyasal 1.950 km

İran, Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'nin 1979'u devralmasının yıldönümünü anan gösteriler sırasında Ghadr balistik füzesi sergiledi. Ghadr, gelişmiş bir Shahab-3 varyantı, yaklaşık 2000 km menzile sahip, İsrail'i ulaşılabilir kılan sıvı yakıtlı orta menzilli bir balistik füzedir. Daha önce 24 Eylül 2017'de İran-Irak savaşının yıldönümünü kutlayan İran’ın yıllık Savunma Haftası'na hazırlanmak üzere Tahran’ın Bahares Meydanı'ndaki halka açık bir gösteri sırasında sergilendi. Kimyasal ve nükleer başlık takılabilen füzenin menzili 1950 km dir.

Sejil Nükleer başlıklı 2.000 km

Sejjil füzesi, İran tarafından yurt içinde tasarlanmış ve inşa edilmiş iki aşamalı, katı itici, orta menzilli bir balistik füzedir. 2000 km menzile sahiptir.

Horamşahr konvansiyonel füze 2.000 km

Horamşahr füzesi de Sejil füzeleri gibi 2000 km menzile sahip bulunmaktadır.

Sumer Seyir Füzesi Nükleer 2.000 – 3.000 km

Sumer seyir füzesine nükleer başlık takılabilir. Menzili ise 2000-3000 km arasındadır.

Soumar (Cruise) Füzesi

Soumar, 8 Mart 2015'te resmi olarak kamuya açıklanan İran tarafından başlatılan bir seyir füzesi. 2005 yılında Ukrayna, 12 Kh-55’in (nükleer savaş başlığı olmadan) 2001 yılında bir karaborsa taklit operasyonu yoluyla yasadışı bir şekilde İran’a satıldığı sanılıyor. Füzenin 2500 km menzili bulunmaktadır.

Ayrıca Savunma Sanayi’nin sitesinde yer alan bilgilere göre İran ayrıca Şahab-4 ve Şahab-5 IRBM projeleri üzerinde çalışıyor. Akıbetleri bilinmeyen bu iki projede yer alan füzelerin menzillerinin 3.000 ve 4.300 kilometre olduğu iddia ediliyor. Bu füzelere ek olarak İran’ın, Kuzey Kore’den BM-25 isminde 4.000 kilometre menzilli bir füze tedarik ettiği de biliniyor.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz