iPhone kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir uyarı geldi. Güvenlik uzmanı Strafach popüler hava durumu uygulaması ile ilgili çok konuşlulacak bir uyarı yayınladı. AccuWeather'ın, iPhone kullanıcılarının konum bilgilerini Reveal Mobile adlı Reklam şirketine sattığı skandalı ortaya çıktı

KONUM BİLGİLERİNİ SATTIĞI ORTAYA ÇIKTI

Bahsi geçen uyarıya göre, uygulama kullanıcının konum bilgisi kapalı olsa dahi kullanıcının GPS koordinatları, bağlı oldukları kablosuz ağın adı ve Bluetooth'larının etkin olup olmadığı Reveal Mobile adlı reklam şirketine gönderiliyor. Yapılan analize göre, uygulama 36 saat içinde bu bilgileri 16 kez paylaşıyor.

Öte yandan Apple, İran menşeili tüm mobil uygulamaları online mağazası App Store'dan kaldırdığını duyurdu.

İran'ın en büyük e-ticaret sitesi Digikala, yaklaşık 15 gün önce tüm uygulamaların kaldırıldığını açıkladı.

Açıklamada, uygulamaların Amerika Birleşik Devletleri tarafından İran'a getirilen yeni ambargolar yüzünden kaldırıldığı ifade edildi. Apple'ın bu yaptırımını değerlendiren İran İletişim Bakanı Muhammed Cavad Azari Cohrami, Apple'ın İranlı müşterilerine saygı duymadığını belirterek, "Apple, İran akıllı cihaz pazarında yüzde 11'lik payı elinde bulunduruyor. Tüketici haklarına saygı, Apple'ın uymadığı bir ilkedir. Uygulamaların kaldırılmasıyla ilgili hukuki işlem başlatacağız" dedi ve Apple'a kin kustu.

Apple'ın uygulamaları kaldırması birçok İranlının sert tepki vermesine neden oldu. Sosyal paylaşım sitelerinde #StopRemovingIranianApps (İran yapımı uygulamaları kaldırmayı durdur) hashtag'i başlatıldı.Apple, henüz bu kararla ilgili hiçbir açıklamada bulunmadı.