Myohyang adlı şirketin ürettiği tabletin 1.2 Ghz işlemci, 1GB RAM ve 8GB sabit depolama kapasitesi taşıması bekleniyor. Tablet HDMI bağlantısına ve klavyeye de sahip olacak.

KUZEY KORE VERSİYONU

Tanıtımda tabletin 3. ulusal teknoloji fuarında ve 2016'da yapılan fikri mülkiyet festivallerinde büyük takdir aldığı söyleniyor. Tablette WebMD adlı sağlık sitesinin Kuzey Kore versiyonu olarak değerlendirilebilecek bir yazılım yüklü olarak veriliyor.

Üretici Myohyang IT Company, yazılımın 1200 hastalığı teşhis etmede yardımcı olduğunu belirtiyor. Aralarında sözlüğün de bulunduğu başka uygulamalar da yüklü olarak tabllette yer alıyor.

APPLE İLE YARIŞACAK

'Ryonghung Ipad' Kuzey Kore'nin piyasaya çıkardığı ilk tablet değil. Fakat bu tabletle birlikte ülke ilk kez iPad'in yapımcısı olan ABD'li şirket Apple ile boy ölçüşecek.

Daha önce kullandığı bütün programları ABD ve Avrupa'lı şirketlerden aşıran Kuzey Kora ilk kez altyapısı kendisine ait olan bir elektronik eşya piyasaya sürecek. Kullandıkları işletim sistemlerinden cep telefonlarına kadar hepsi taklit olan Kuzey Koreli'ler yeni tabletlerin piyasaya çıkmasını fört gözle bekliyorlar. Bu onlar için teknoloji alanında yapılmış en önemli yeniliklerden birisi olacak.