İngiltere'nin Bristol şehirinde bilim insanları idrardan elektrik enerjisi ile yapılan bir sistem geliştirdi.Sistemle, cep telefonları yavaş yavaş da olsa şarj edilebiliyor, akıllı ekranlar çalıştırılabiliyor ve seyyar tuvaletler aydınlatılabiliyor.

ATIK SU VE İDRARDAKİ BAKTERİLERLE BESLENİYOR

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Bristol Robotics şirketinin tasarladığı sistemde elektro-aktif mikroorganizmalarla dolu silindirler bulunuyor. Mikroorganizmalar, atık su ve idrardaki bakterilerle besleniyor. Beslenme esnasında da elektronlar açığa çıkıyor.

BAZI SEYYAR TUVALETLERDE DENENECEK

Sistem, İngiltere'de bu hafta yapılan Glastonbury Müzik Festivali'ne gönderilen bazı seyyar tuvaletlerde denenecek.

İngiltere'de büyük paraların yatırıldığı bu projeye ilgi yüksek ilk başta saçma bir fikir gibi görünsede ilerleyen dönemlerde daha çok kıymetinin anlaşılacağı belirtildi.

ARA, HAVA, DENİZ, TRENDEN SONRA 5. SİSTEM: FIRLATMA

Musk’ın yaptığı açıklamada desteklenen tasarının hayat bulması neticesinde şahsi araçlarla 7.5 saat tutan Londra Edinburgh arası yolun alınması için 50 dk. yeterli olacak. 

Tesla Motors ile otomobil alanında, SpaceX ile uzay alanında birçok innovasyonda adı bulunan ABD’li milyarder işadamı Elon Musk'un hava, deniz, kara ve demiryollarının sonrasında "beşinci ulaşım yolu" adıyla tabir ettiği tasarı, yolcuların bulunduğu taşıma birimlerinin bir yerden bir yere fırlatılması adına hava basınçlı tüplerden meydana gelen bir ulaşım yöntemi geliştirilmesini planlıyor.