Türk bilim adamları, hastalara gereksiz test yapılmasına son verecek, test sonuçlarını daha erken sonuçlandıracak, normal olmayan sonuçları hemen doktora bildirecek, tedavi esnasında hastada görülebilecek yan etkileri klinik belirtilerden daha erken fark edecek yapay zekalı sistem geliştirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde (DEÜ) Tıbbi Biyokimya ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde görevli bilim insanlarının doktora öğrencilerinin de birlikte hazırladıkları çalışma, hastanın teşhis ve tedavisinde başarıyı artırma, doktorların iş yükünü hafifletmeyi planlıyor.

Yazılımın tıbbi danışmanı DEÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Şişman, konu ile ilgili konuşmasında çalışmalara yapay zekalı laboratuvar bilgi ve kalite yönetim sistemi yaparak başladıklarını ifade etti. Laboratuvar test sonuçlarının hastanın tanı ve tedavisinde çok önemli kanıtlar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şişman, son derece ciddi bir parametrelerin doğru ve güvenli şekilde işlenmesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Şişman, sistemin hastanın doktor tarafından test istemini alan, sonuçlandıran ve sonucu hastaneye bildirdiğini söyledi. Sistemin muayene ve tedavi sürecine ilişkin kısımlarının test aşamasında olduğunu, bu yöntemler için patent başvurusunda bulunduklarını belirten Prof. Dr. Sevinç, hastanelerde ekstra bir donanımsal maliyet getirmeden kullanılabileceğini ifade etti.