Güvenlik Güçlerimiz İçin Yerli Bomba Atar Geliştirildi

Güvenlik güçlerinin bombaatar ihtiyacının karşılanması için üretin "AK40-GL" bombaatarın TSK'ya teslimatı devam ediyor.

Güvenlik Güçlerimiz İçin Yerli Bomba Atar Geliştirildi

Güvenlik güçlerinin bombaatar ihtiyacının karşılanması amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından düzenlenen ihaleyi kazanan Konya'daki Akdaş Silah firması tarafından üretilen "AK40-GL" bomba atarların TSK'ya teslimatı devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) bir video yayınlayarak,  AK40-GL bombaatarların TSK'ya teslim edildiğini duyurdu.

SSB tarafından paylaşılan videoda, Akdaş Silah tarafından geliştirilen yerli bombaatar AK40-GL’nin test görüntülerine de yer verildi.

Yapılan paylaşımda “MPT-76’ya uyumlu AK40-GL bomba atarın yeni teslimatları TSK'ya yapıldı. Hızlı ve istikrarlı nişan alma. 5 bin atışlık uzun ömürlü namlu. Sürekli taşımaya uygun hafif ve özgün tasarım. Ses, gaz fişeği ve tahribatlı mühimmat kullanımına uygun.” ifadelerine yer verildi.

Konya'nın Beyşehir ilçesinde Huğlu Mahallesi'nde, yivli tüfek üretim tecrübesini savunma sanayisinde de gösteren Akdaş Silah, Mehmetçik'in bombaatar ihtiyacını karşılıyor.

Milli piyade tüfeği MPT-76 ve MPT-55'e monte edilen AK40-GL bombaatarın 500 adet'i, 2019'un Ekim ayında Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterine girmişti.

AK40-GL Bombaatar

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni nesil piyade tüfeklerinde ve envanterindeki namlu altı Picatinny ray özelliği bulunan diğer piyade tüfeklerinde kullanım ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile üretilmiş, benzersiz tasarımlı, yerli ve milli 40 mm kalibre bombaatardır.

Kullanım ve taşıma kolaylığı sağlayan hafif ve ergonomik yapısı yanında, sağ ve sol kullanım için özgün tasarımı (emniyet mandalı ve çift taraftan dolduruş yapabilme kabiliyeti) ile dikkat çekiyor.

Dipçik aksamı takılarak tek başına da kullanılabilen, 40 milimetrelik mühimmatı ateşleyen bombaatar, ses, gaz fişeği ve tahribatlı mühimmat kullanımına uygun olarak geliştirildi.

Dayanıklılığıyla ön plana çıkan AK40-GL bombaatar, 5 bin atışlık uzun ömürlü namlusu ve 400 metre kusursuz menzili ile rakiplerine üstünlük sağlıyor.

MPT-76'nın altına takılabilecek şekilde tasarlanan 1,5 kilogram ağırlığındaki bombaatar, sürekli taşımaya uygun hafif tasarımıyla Mehmetçik'e yük olmayacak şekilde geliştirildi.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz