21 Ağustos 2019
  • Istanbul 24.44°
  • Ankara 19°
  • Izmir 23°
İmsak 04:38
Güneş 06:12
Öğle 13:12
İkindi 16:59
Akşam 20:03
Yatsı 21:31
BIST96.032
Dolar5,7333
Euro6,3633
Altın277,13

Google'ın Sürücüsüz Araçları Seri Üretime Geçiyor!

Google, sürücüsüz otomobillerde seri üretime geçerek, çok yakın bir gelecekte bu araçları yollara çıkarmayı planlıyor.

Google'ın Sürücüsüz Araçları Seri Üretime Geçiyor!

Geleceğimiz sürücüsüz otomobillere doğru şekilleniyor. Teknoloji devlerinin ve bilim insanlarının üzerinde uzun zamandır çalıştıkları bu teknoloji, artık meyvelerini vermeye başladı. Google'ın otonomlar üzerinde çalışan bölümü Waymo, artık ikonikleşmiş Firefly otonomunu üzerinde uzun süredir testler yaparak, artık edindikleri bilgileri gerçek hayata daha çok uygulayabilme bölümüne geçmek üzereler. Bunun için Firefly'ı emekliye ayırarak veda eden Waymo, şimdi Chrysler Pacifica peşinde.

Waymo, artık Chrysler Pacifica gibi, seri üretilen araçlara geçerek, edindikleri bilgileri bu tür araçlara uygulayacak. Geçtiğimiz yıl Fiat Chrysler'den 600 minivan satın alan Waymo, bu araçları LIDAR teknolojisi ile süsleyecek.

LIDAR (Light Detection and Ranging; veya Laser Imaging Detection and Ranging) olarak kısaltılan bu teknolojisi, lazer darbeleri kullanılarak bir eşya veya bir yüzeyin uzaklığını anlamasını sağlıyor. Yeni Chrysler araçlarını bu ve sensörler ile yapay zeka ile donatma çalışması içinde olan Waymo, böylelikle geleceğin sürücüsüz otomobillerine bir adım daha yaklaşıyor.

Waymo'nun yöneticilerinden YooJung Ahn, hazırladığı bir blog yazısında şunları aktarıyor: "Artık bir sonraki aşamaya geçtik. Halkımızın kendi kendine çalışan otomobilleri günlük hayatlarında kullanmalarına izin veriyoruz. Firefly'dan aldığımız bilgiyi ve son teknolojiyi yeni araçlara entegre etmeye hazırız."

Elbette bu çalışmaların sonunda en nihayetinde sürüsüz otomobilleri bir gün yollarda göreceğiz, fakat bunun ne kadar yakın bir gelecekte gerçekleşeceğini şimdiden kestirmek güç.

Yorum Yaz