2017’nin Mart ayında vatandaşa sunulan anlık görüntü paylaşımını sağlayan Snapchat’ın, geçenlerde satılacağına ilişkin medyaya gelen haberlerin bir ilgilisinin de Google olduğu söylenmeye başlandı.

Business Insider'ın bu mesele hakkında kaynaklarla gösterdiği haberine bakılırsa Google, halka arzından itibaren ismini Snap olarak değiştiren şirkete, 2016 senesinin ilk aylarında 30 milyar dolarlık bir teklif yapmıştı.

Bu teklifin resmi olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak kaynaklar, Snap CEO'su Evan Spiegel'in Facebook'un 2013'teki 4 milyar dolarlık teklifini reddettiği gibi Google'ı da kabul etmediğini ve borsanın yolunu tuttuğunu gösteriyor. Business Insider'a açıklama yapan bir Snap yetkilisi de bu gibi haberlerin doğru olmadığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya devlerinin yakın ilişkisi epey bir zamandır gündemde idi. Google'ın çatı şirketi Alphabet'in Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Evan Spiegel'in danışmanları içinde yer alıyor. Snap de Google Cloud'un en önemli müşterilerinden birisi. 2016 senesinin sonunda Snap, Google’ın CapitalG fonundan 20 milyar dolar değerlemeyle yatırım almıştı ve Google’ın ofis yazılımlarını kullanmayı ve Google Cloud’da 5 sene kalarak 2 milyar dolar harcama yönünde görev üstlenmişti.