SpaceX’in Falcon 9 roketi, uzaya gönderilmesinin ardından dünyaya geri dönerek ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssüne başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Florida eyaletinde yer alan bir askeri üsten SpaceX tarafından fırlatılan Falcon 9 roketi, 11 adet telekomünikasyon uydusunu da beraberinde yörüngeye bıraktıktan sonra, dünyaya geri döndü.

Aslında SpaceX, Falcon 9 roketinin fırlatma işlemini 21 Aralık 2015 olarak belirlemişti. Ancak Twitter üzerinden açıklama yapan Elon Musk; 24 saatlik bu ertelemeyi, Falcon 9 roketinin dünyaya geri dönme şansının artış gösterecek olmasına bağlamıştı.

Şimdiye kadar SpaceX tarafından yapılan denemelerde ne yazık ki Falcon 9 roketi, dünyadaki alana başarılı olarak inememiş ve yeniden kullanma görevleri başarısız olmuştu.

Şimdiye kadar yeniden kullanılabilir roket kavramını ilk kez gerçekleştirmeyi başaran Falcon 9 roketi, SpaceX için bir kilometre taşı değerine ulaştı.

Böylece, saatte yaklaşık 26,000 km hızların görüldüğü Falcon 9 roketinin yörüngeye çıkış ve geri dönüş denemesi, başarılı olarak tamamlanmış oldu. YouTube ve SpaceX web sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanan fırlatma işleminin YouTube kanadını, yaklaşık 40 bin kişi de canlı olarak izledi.