Facebook'un arge tesislerinde gerçekleştirilen birbirleriyle pazarlama yapması için yaratılan yapay zeka uygulamaları kendi aralarında yeni bir lisan geliştirdi.

Dünyanın en büyük sosyal medya aracı Facebook tarafından gerçekleştirilen yapay zeka uygulamaları tesadüfen yeni bir dil yarattı. Facebook tarafından birbirleriyle pazarlama yapması için yaratılan üç chat-bot bir zaman sonra kendi aralarında insanlık alemine ait olmayan yeni bir lisan icat etti. Facebok Ekipleri botlara müdahale bulundu. 

Durum yapay zekaların sıkıntılı olabileceği fikrini öne sürse de ekipler bunun olağan olduğunu ve tehlike arz etmediğini belirtti.

Dünyanın en popüler sosyal ağ Facebook'a ulaşamayan kullanıcıların sayısı artıyor. Gelen Şikâyetlere göre, "Yeni gönderi yok" mesajı ekrana çıkıyor.

Web sitelerinin hizmet kesintilerini tespit eden Downdetector adlı sitedeki grafiğe baktığımızda, son üç saat içerisinde şikâyetlerin ciddi anlamda arttığı görülüyor.

Kullanıcılar internetteki Facebook bağlantılı yorumları gerçekleştirebiliyorken, ana sayfadaki haber akışının ekrana gelmediği belli oluyor.

Singapur, Fransa, Belçika, Finlandiya, İtalya, Çin, Kamboçya, Filipinler ; Danimarka, Malezya, İspanya, Meksika, Guney Kore; Endonezya, Filipinler gibi Güneydoğu Asya'daki ülkelerin yanı sıra, Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan ve ABD'nin bazı eyaletlerinde de kesinti olduğu görülüyor. Downdetector'deki yorumlar bu şekilde belirtilmiş.