Dünya devi sosyal ağ platformu Facebook, geçtiğimiz sene Ağustos ayında, giderek popülerleşmeye başlayan canlı yayın furyası için ilk adımını atmıştı. ABD'de yaşanlar için Aralık ayında iPhone ve Şubat ayında da Android kullanıcıları için canlı yayın özelliğini aktif eden Facebook, ülkemizde ise Nisan ayını tercih etmişti.

Facebook bugünlerde çıtayı biraz daha yükseltti ve canlı harita özelliğini devreye soktu. Facebook ana sayfasında sol tarafta yer alan 'canlı harita' sekmesine tıkladığımızda, karşımıza bir dünya haritası geliyor. Bu haritada; o anda Facebook üzerinde canlı yapan kişileri anlık olarak görebiliyoruz.Gördüğümüz gibi harita üzerinde mavi noktalar var ve bu noktalar anlık olarak canlı yapan Facebook kullanıcılarını gösteriyor. Facebook'un bu hizmeti boş zamanları değerlendirmek için oldukça iyi bir fırsat gibi görünüyor.

Tabii bu harita özelliğinin, Periscope tarafından hali hazırda kullanıldığını söyleyelim. Yani canlı haritayı ilk olarak Periscope ile tanıdık. Fakat Facebook'un canlı harita özelliği de hiç fena gözükmüyor.

Yeni Şafak