'Sosyal Medya kurbanı' vukuatlarına bir yenisi de Pakistan’da eklendi. Facebook paylaşımı yine Pakistan’da bir kişinin başını yaktı.

Pakistan'ın Baxavalpur şehir mahkemesi Hz.Muhammed’e hakaret ettiği gerekçesiyle Taimor Raza adlı kişiye ölüm cezası verdi. Facebook'ta 'İslam'a hakaret ettiği' gerekçesiyle yargılanan kişi idam cezasına çarptırıldı.
Hz. Peygambere hakaretle suçlanan Raza'nın davası için Bahavalpur kentindeki terörle mücadele mahkemesinde görüldü.

SOSYAL MEDYA YÜZÜNDEN İDAMA MAHKUM EDİLEN İLK KİŞİ

Pakistan'ın Baxavalpur şehir mahkemesi Hz. Muhammed’e hakaret ettiği nedeniyle Taimor Raza adlı kişiye ölüm cezası verdi. Daha önce sosyal medya iletilerinden dolayı hapis cezası alan kişiler vardı. Fakat idam cezasına çarptırılan yokdu.Bu nedenle Taimor Raza bu konuda bir ilk olma yolunda. Zira, 35 yaşındaki Taimoor Raza sosyal medya iletilerinde dolayı idama mahkum edilen ilk şahıs oldu. İnsan hakları örgütleri skandal karara tepki gösterse de, Facebook'tan ise henüz açıklama yapılmadı.

Pakistan hukuk kurallarına göre, ülkede Hz. Peygambere hakaret yapan, Allahsızlık ve diğer dini olaylarda hakaret içerikli paylaşım yapan şahıs ölüm cezası ile cezalandırılabiliyor. Çünkü, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif daha önce, dine hakareti 'Affedilemeyecek bir suç' olarak değerlendirmişti.