Facebook, yeni uygulamayla nefret söylemiyle mücadele girişimi çerçevesinde haftada 70 bin paylaşımı engelledi.

Sosyal medyada terörist söylemlere karşı yetli kadar mücadele etmediği gerekçesiyle suçlanan ve şiddet, dayak, kendini asma, çocuk tecavüzü gibi suç ve aşırılık içeren şiddet görsellerini yayınlandığı bir mecra haline gelen Facebook, müşterilerine bahsi geçen paylaşımlarını kaldırma çalışmalarına start verdi.

Sosyal mecrada terörizm ile mücadelede yapay zekanın tek başına yeterli olmadığını belirten Facebook, karmaşık algoritmalar üzerinde çalıştığını, terörizm içeren paylaşımların henüz yüklenmeden silinebileceğini açıkladı.

Facebook, Londra'daki terör saldırısının sonrasında sosyal medya araçlarını teröristler için bir düşman bölge haline getireceklerini belirttiler. İngiltere Başbakanı Therasa May sosyal medya şirketlerini uyarması üzerine facebook harekete geçti.

Facebook'ta nelerin paylaşılacağına karar veren düzenlemelerin en yetkili adı ve eski federal savcı Monika Bickert, "Terörist propaganda yıllar içinde değiştikçe bizim uygulamalarımız da değişti. Şuan teknolojiyi kullanarak bu içeriği bulmaya odaklanmış haldeyiz ki insanlar görmeden silebilelim" dedi.Bunun için çalışmalarımızı değişen terör tekniklere göre organize ediyoruz diye açıklama yaptı.