NASA’nın yaptığı bildiride, Güneş sistemimiz dışarısında 219 adet yeni gezegen keşfettiğini açıkladı. Bulunan gezegenler 10’unun Dünya ile benzediğini ve üzerinde yaşam barındırıyor olabileceği ihtimalinin bulunduğu söylendi.

Bilim adamları bu gezegenlerin, Kepler Uzay Teleskobu Cygnus takım yıldızını incelemesini yaparak topladığı 200 bin örnek yıldız oranları aralarında bulunduğunu belirtti. Dünya benzeri 10 gezegen, düşünülenin aksine su barındırıyor ise, bulundurduğu suyu yüzeydeki birikmiş halde tutabilmesinin amacıyla uygun boyut ve ısıya sahip. Bilimciler sıvı halde su bulunması hayatın en önemli parçalarından biri olduğu düşünülüyor.
Kepler sistem bilimcisi Mario Perez “’Acaba tek başımıza mıyız?’ Belki de bugün Kepler bize doğrudan olmayan şekilde yalnız değilsiniz demeye çalışıyor.” dile getirdi.

DÜNYA’YA BENZEYEN GEZEGENLER SANILDIĞINDAN DAHA ÇOK

2009’da başlatılan Kepler görevi ile bilim adamları için, Dünya’ya benzeyen gezegenlerin ne kadar çok olduğunu bulmaktı. Kepler analizleri ile bilim adamları bu soruya yanıt aramaya başladı. Dünya benzeri gezegenlerin bulunmasıyla, Dünya dışı yaşam ihtimalini belirlemek amacıyla önemli bir adım attı.
4 senelik görevin süresince Kepler 2 bin 335 adet doğrulanmış gezegen buldu ve bin 699 adet gök cisminin de muhtemel gezegen varlığı düşünülmeye başlandı.