Çin’de 40 vatandaşın ölümüne sebep olan tren kazalarının ardından hızları azaltılan dünyanın en hızlı trenleri, tekrardan hızları yükseltilecek.

Trenlerin son hızları, 2011 yılında Wenzhou ve Şanghay şehirlerinde meydana gelen peş peşe kazaların ardından saatte 300 km'ye indirilmişti.

Çin filosunun hızlı tenleri, ilerleyen haftalarda tekrar 350 kilometre hızla seferlerine devam edecek. Eylül 21 tarihine kadar yedi trenin azami hızda sefer düzenlemelerine müsaade verildi. Bu şekilde, başkent Pekin'le Şanghay arasındaki mesafe yarım saat azalıyor. Çin’in hızlı trenlerinde güvenlik sistemleri geliştirildi. Sistem acil durumlarda trenin yavaşlamasına yardımcı olacak.

Hızlı trenlere yeni güvenlik sistemleri monte edildi. Bu sistem acil durumlarda trenlerin yavaşlamasını ya da durmasını sağlayacak.

MİLLİ TRENDE ÖNEMLİ GELİŞME

Milli tren çalışmaları ara verilmeden devam ediliyor. Yaklaşık iki sene sonra raylara inecek olan tren için müjde verildi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve yönetim kurulu üyeleri, TÜVASAŞ Genel Müdürü Kocaarslan'a misafir oldular. Karaarslan, Kösemusul ve yanındakiler bu anlamlı misafirlikten dolayı memnun olduklarını ifade ederek ‘Milli ve yerli üretim faaliyetlerimizi hız kesmeden sürdürüyoruz. Milli tren için 2018 yılında üretime geçilmesini planlıyoruz. Tren bir sonraki yıl yani 2019’da ray üzerinde görmeyi ümit ediyoruz.’ açıklamasını yaptı.