Bir drone ile eşlenen araç, merkezden kontrol edilebiliyor ve sahip olduğu biyometrik yazılım sayesinde suçluları tanıyabiliyor.

YIL SONUNA DOĞRU KULLANIMA GİRECEK

Yapılan açıklamaya göre, sürücüsüz polis araçları içinde bulunduğumuz yılın sonuna doğru kullanıma girecek.

POLİS ROBOTLARI DA TURİSTİK BÖLGELERDE GÖREVE BAŞLAMIŞTI

Güvenlik alanında teknolojik yatırımlarına hız veren Dubai'de polis robotlar ise turistik bölgelerdeki görevine geçtiğimiz haftalarda başladı

Dubai'de artık alışveriş merkezlerini turistik alanları robot polisler denetleyecek. Aynı zamanda robota suç ihbarında bulunulabilecek ve göğsünde yer alan dokunmatik ekran sayesinde bilgi alabilecekler.

VERİLER GERÇEK POLİSLERE AKTARILACAK

Robot polisler tarafından elde edilen bilgiler gerkli kurum ve yetkililere iletilecek.

Öte yandan hükümet robot polis sayısının artırılacağını duyurdu. Yapılan planlamalara göre 2030 yılına gelindiğinde polis gücünün %25'ini robot polislerden oluşacak.

ÖNCELİĞİMİZ POLİSLERİMİZ

Dubai Emniyeti Akıllı Hizmetler Başkanı Halid El Razuki, "Elbette polis memurlarımızı robot polislere değişmeyeceğiz" ifadesini kullandı. Başkan Razuki şunları ekledi: "Fakat Dubai'de kişi sayısı günden güne artıyor. Bu nedenle doğru yerde çalışmaları ve güvenli bir şehir mümkün oluşturmaları için polis memurlarımızın görev yerlerini değiştireceğiz. Birçok insan emniyet müdürlüklerini ve müşteri servisini ziyaret ediyor fakat bu robot polislerle, halkımıza her günün 24 saati ulaşmamız mümkün olacak."