Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan drone'lar için Türk Dil Kurumu da harekete geçti. Bu kapsamda bir anket oluşturan TDK, drone yerin 5 kelime sundu. Söz konusu ankettamamlandı ama henüz resmi olarak drone’a bir karşılık sitede yer almıyor.

İşte o anket ve seçenekler...

İnsansız hava aracı çeşitlerinden olup keşif, gözetleme, sağlık, ilaçlama, spor, seyahat, reklam gibi farklı alanlarda kullanılan “drone” cihazı için halkımız tarafından önerilen aşağıdaki karşılıklardan hangisini daha uygun buluyorsunuz?

SİZCE DRONE CİHAZINA HANGİ İSİM KONULMALI ?

a- arıgözü

b- uçangöz

c- uçan kamera

d- uçarçeker

e- uçurgör

DÜNYANIN EN BİLİNDİK TÜFEK MARKASI KALAŞNİKOF DRONE ÜRETECEK

insanlık tarihinde en çok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan silah olarak isimini tarihe yazdıran AK-47'nin (Kalaşnikof) üreticisi ilerleyen teknoloji ile güncel bir sektöre ilk adımını attı.

Casus drone'u sınıfına giren İHA'nin en dikkat çeken özeliği uçarken ses çıkarmaması. 8.00 kg ağırlığındaki modelin havada kalabileceği en uzun süre ise 5 saat. Kalaşnikof tüfeğinin mucidi Mihail Kalaşnikof 2014 yılında 95 yaşında hayatını yitirmişti. Kalaşnikof, "Ben bu silahı Rusya'nın savunması için tasarladım. Onu sübyan askerlerin ve çetelerin elinde görmek acı verici" demişti.