İki gün önce tanıtımı yapılan Samsung Galaxy S8, henüz satışa sunulmadan meraklılarını korkutan bir haber geldi. Biyolojik güvenlik konusunda oldukça iddialı olan telefon, bildiğiniz gibi hem parmak izi okuyucu hem yüz tanıma hem de iris tarayıcıyı bünyesinde barındırıyor. İris taramanın yavaş olduğu gerekçesi ile yüz tanıma özelliğini ekleyen Samsung ise büyük bir tehlikeye de davetiye çıkarır hale gelmiş oldu.

Samsung'un yeni amiral gemisinde yer alan yüz tanıma özelliği, selfie çekermiş gibi telefonunuzu kaldırdığınızda telefonun kilidini zahmetsizce açılmasına olanak sağlıyor. Ancak bu sistem kullanıcıya ait bir fotoğraf yolu ile kolaylıkla önlenebiliyor.

Tüm kişisel bilgilerimizin saklı olduğu akıllı cihazlarda yer alan biyolojik güvenlik sistemlerinin bu kadar kolay aşılması kötü niyetli insanların ağızlarının suyunun akmasına sebeb oluyor. Biyolojik güvenlik konusunda oldukça iddialı olan teknoloji devinin, bu konuyu atlamış olması yeniden güvensizlik ortamı doğmasına sebep olabilir. Şayet Samsung, Galaxy S8'i satışa sunmadan bu sorunu halledemezse yeniden bir itibar kaybı yaşaması kaçınılmaz olacak gibi görünüyor.

Kaynak: Yeni ŞAfak