Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çevre ve İnsan Odaklı Akıllı Ulaşım Sistemleri Genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 'Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri' ve Eylem Planı ile ilgili Genelge Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çevre ve İnsan Odaklı Akıllı Ulaşım Sistemleri Genelgesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çevre ve İnsan Odaklı Akıllı Ulaşım Sistemleri Genelgesi

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'ne göre, 'İleri bilişim teknolojileri ile Türkiye'de insan ve çevre odaklı ulaşım sistemi' vizyonuyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonunda düzenlenen 'Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) Strateji Belgesi ve 2020-2023 Eylem Planı' Bakanlığın resmi internet sayfasında yayımlanacak.

Genelgede, ulaştırma altyapılarının ülkelerin ekonomik iyileşmesi ile düzeyini etkileyen en kritik etkenlerden biri olduğu ifade edilerek, bilgi ve iletişim teknolojilerinde görülen hızlı gelişmelerin, toplumun ulaşım tutumu ve tarzında yeni eğilimlerin görünmesine ve tahminlerin oluşmasına sebep olduğunun altı çizildi.

Ortaya çıkan bu eğilim ile isteklerin karşılanmasında akıllı ulaşım sistemlerinin kritik rol üstlendiğine işaret edilen genelgede, 'Seyahat sürelerinin azaltılması, trafik güvenliğinin artırılması, mevcut yol kapasitelerinin etkin ve verimli kullanılması, hareketliliğin artırılması, enerji verimliliği sağlanarak ülke ekonomisine katkı sağlanması ve çevreye verilen zararın azaltılması gibi amaçlar doğrultusunda geliştirilen, kullanıcı-araç-altyapı-merkez arasında çok yönlü veri alışverişi ile izleme, ölçme, analiz ve kontrol mekanizmalarını içeren AUS, ulaşımın izlenmesi, analizi ve yönetimi için bilgi ve iletişim teknolojilerinden faydalanmaktadır. Dolayısıyla teknolojide yaşanan gelişmeler doğrudan AUS'u etkilemekte ve yeni AUS uygulamalarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.' ifadeleri kullanıldı.

HEM ÇEVRE HEM DE İNSANA ODAKLI

Genelgede, teknolojik gelişmelerin beraberinde hızlı şehirleşme, araç sayılarındaki yükseliş, artan nüfusla beraber toplu taşımaya olan ihtiyaç gibi gelişmelerin, AUS alanında düzenlenen ve 25 Ekim 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak uygulamaya konan Strateji Belgesi ile eki Eylem Planı'nda güncelleme yapılmasını ihtiyaç durumuna getirdiğine dikkat çekilerek, şu ifadeler kullanıldı:

'Bu itibarla 'İleri bilişim teknolojileri ile Türkiye'de insan ve çevre odaklı ulaşım sistemi' vizyonuyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 'Ulusal AUS Strateji Belgesi ve 2020-2023 Eylem Planı' Bakanlığın resmi internet adresinde yayımlanacaktır. Ülkemizde tüm ulaşım modlarına entegre, güncel teknolojileri kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, güvenli, etkin, yenilikçi, dinamik, çevreci, katma değer sağlayan ve sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturmak amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 'Ulusal AUS Strateji Belgesi ve 2020-2023 Eylem Planı' kapsamı dahilindeki tüm kamu kurum ve kuruluşları üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirecektir. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.'

Konuyla ilgili daha önce yayımlanan '2015/20 sayılı Genelge' de uygulamadan kaldırıldı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR