17 Temmuz 2019
  • Istanbul 23°
  • Ankara 23°
  • Izmir 25°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.028
Dolar5,7091
Euro6,4196
Altın258,66

Çinliler Yenilikelre Doymuyor

Ulaşım ve trafik sorununu makul fiyatlara çözmek isteyen Çin, daha önce hiç üretilmeyen tren, tramvay ve otobüs karışımı elektrikle çalışan, modüler bir araç üretti. Üstelik sürücüsüz de çalışabilir.

Çinliler Yenilikelre Doymuyor

Çinliler teknolojikyeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. Son atılımlar ise otobüs, tramvay ve trenin bir araya toplandığı sürücüsüz bir toplu taşıma aracı oldu.

CRRC adlı firma tarafından ve 'akıllı otobüs' adı verilen araç gerçekte bundan çok daha fazlası gibi duruyor. İlk başta tren gibi modüler bir yapıya sahip. Vagon ilave edilip çıkarılabiliyor ama raya ihtiyaç duymadan karayolunda ilerleyebiliyor.
Şaşırtıcı özelliklerinden bir diğeri ise aracın önceden gösterilen bir rotada sürücüye gerek duymadan hareket edebilmesi. Üstelik sensörle güçlendirilen araç yoldaki beyaz şeritler aracılığıyla bunu yapabiliyor.

CRRC şef mühendisi Fen Jianghua'ya göre şeritle araç için ray işlevi görüyor. 30 metre uzunluğundaki hibrid aracın kapasitesi 300 yolcu. İsteğe göre vagon eklenip çıkarılarak kapasite değiştirilebilir. Elektrikli olan ve saatte 70 kilometre hız yapabilen araç 10 dakikalık şarjla 25 kilometre gidebiliyor.


Herhangi fazladan bir altyapı desteği istemediği için akıllı otobüs teknolojisi tren ve tramvaylara nazaran daha ucuz. Çin medyasında yer alan haberlere göre bir kilometrelik metro yapmanın maliyeti 102 milyon dolarken ART ismi verilen standart uzunluktaki sürücüsüz otobüs teknolojisi 2 milyon dolar maliyete sahip.

Çin'de ulaşım sorunu olan ve demiryolu ya da metro maliyetlerini karşılamakta zorlanan orta ve küçük ölçekli şehirler için bu teknolojinin çok cazip geleceği düşünülüyor. Sistem ilk olarak Hunon bölgesindeki 4 milyonluk Zhuzhou şehrinde, 2018 başlarında kullanılacak.

Yorum Yaz

Diğer Teknoloji Haberleri