Bursa’da Öğrenciler Verd-E İsimli Elektrikli Araç Üretti

Bursa’da liseli ve üniversiteli öğrenciler, TOGG’dan ilham alarak ortak bir çalışmayla Verd-e ismini verdikleri elektrikli otomobillerini ürettiler.

Bursa’da Öğrenciler Verd-E İsimli Elektrikli Araç Üretti

Bursa'da Teknoloji Fen Koleji ve üniversite öğrencilerinin ürettiği "Verd-e" adlı elektrikli araç, TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'na alkışlar eşliğinde uğurlandı. TOGG’dan aldıkları ilhamla ona rakip olmayı hedefkleyen öğrenciler, tasarımından ekonomik ulaşım imkanına kadar bir çok ayrıntı üzerinde titizlikle çalıştı.

YERLİ OTOMOBİL TOGG HALKIN UFKUNU GENİŞLETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz aylarda temeli atılan yerli otomobil fabrikası TOGG, Bursalı öğrencilerin ufkunu genişletti. Bugüne kadar elektronik alanda bir çok yeniliğe imza atan liseli gençler, artık baş başa verdikleri üniversiteli abi ve ablalarıyla kendi arabalarını bile üretebilecekleri hedeflere yelken açtı.

ALKIŞLARLA UĞURLANDI

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu yıl 16'ncısı tertip edilen TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları için yola çıkan Verd-e, alkışlar eşliğinde uğurlandı.

VERD-E ÖZELLİKLERİ

Lise ve üniversite öğrencilerinin tasarımıyla göze hoş gelen mini arabaları, 90 kilometre hızla yaklaşık 100 kilometre mesafeyi kat edebiliyor. Şebekeden direk olarak 5 ile 6 saat içerisinde bataryalarını yüzde yüz şarj edebilen otomobil, hızlı şarj teknoloji sayesine ise yarım saat gibi kısa bir sürede de şarj edilebiliyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR