Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz ve taktik keşif helikopteri ihtiyacının karşılanması için geliştirilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri'nin bu seneki son teslimatı gerçekleştirildi.

Sabit ve döner kanatlı hava platformları, insansız hava araçları ve uzay sistemlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), havacılık ve savunma sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamaya ilişkin faaliyetlerini bu senede devam ettirdi. TAI'nin bu seneki çalışmalarında kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri ATAK önemli bir yer tuttu. Teslimatları 2014 yılında başlayan ve 2016 yılının bitimine kadar sayısı 18'i bulan ATAK helikopterine bu sene 9 helikopter daha ilave edildi.

Elde edilen bilgiye göre, TAI tarafından bu sene üretilen son ATAK helikopterinin teslimatı gerçekleştirildi. Bu şekilde teslimatı yapılan ATAK sayısı 27'ye yükseldi.

Çok amaçlı görevlere uygun şekilde en modern elektronik harp gereçleri entegre edilen ATAK, aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile kullanılabiliyor.

Son dakika teknoloji haberleri için aşağı doğru kaydırın.