Bu Uygulamalarda Zararlı Yazılım Bulundu

Check Point isimli siber güvenlik şirketi, Google Play Store’da iki adet zararlı yazılım buldu. Market içindeki detaylı aramalar sonrası zararlı yazılımların 12 uygulamayı etkilediği belirlendi.

Bu Uygulamalarda Zararlı Yazılım Bulundu

Mobil güvenliğin her geçen gün önem kazandığı günümüzde güvenlik açıkları da bir o kadar artmaya başladı. Geliştirilen bazı uygulamalar kötü amaçlı tasarlanıyor ve içerisinde zararlı yazılımlar bulunduruyor. Bu durumlarda da kullanıcıların kişisel verileri büyük risk altına giriyor.

Akıllı telefon kullanıcılarının çoğunluğunun kullanmakta olduğu Android işletim sisteminin uygulama pazarı olan Play Store’da yüzbinlerce uygulama mevcut. Ancak dikkatli olmazsak zararlı yazılım barındıran bazılarını telefonlarımıza yükleyebiliriz.

Bunun önüne geçebilmek için birçok güvenlik şirketi de çalışmalar yapıyor. Söz konusu şirketlerden biri de Check Point. Şirket yetkilerinden yapılan açıklamada bahsi geçen zararlı yazılımın “Joker” olarak adlandırıldığı belirtildi.

Yapılan araştırmada kötü amaçlı yazılım Play Store’a birkaç ay önce sızdı ve şimdiye kadar 24 uygulamada görüldü. Bunların bazıları Google tarafından bir süre kaldırılmıştı. Hali hazırda kullanımda olan 12 uygulama halen Play Store’da yer alıyor.

Bu uygulamalar ağırlıklı olarak çocukların kullandığı uygulamalar. Özellikle ebeveynlerin telefonlarını kullanan, ya da anne babaların çocuklarının oyalanması için indirdiği uygulamalara karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Aşağıdaki listede yer alan bu zararlı yazılım barındıran uygulamalardan herhangi biri telefonunuzda bulunuyorsa acilen kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. İşte Zararlı Joker Yazılımını Bulunduran Uygulamalar

Kids coloring, Compass, qrcode, Fruits coloring book, Soccer coloring book, Fruit jump tower, Ball number shooter, Inongdan, Reyflow Phote, Mely Wpaper, Landscape Camera Plus, Vail SMS Plus

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR