Amerika Birleşik Devletlerin’de Hanson Robotics adlı şirketin ürettip geliştirdiği robotlar görenleri gözlerine inandıramadı görenler kısa süreli şok yaşadı. Bir insandan farksız robotlar söylenenleri algılayabiliyor ve aynı zamanda, hafızasında yer edebiliyor, konuşma eylemini gerçekleştirebiliyor, hatta yüz mimikleriyle karşılık bile verebiliyor. Kafasındaki kamera ve bilgisayarlarla daha önce gördükleri yüzleri tanıyabiliyor. Saphia isimi verilen bu robotun yapımında ünlü yıldız Audrey Hepburn’den esinlenilmiş. Robot yanında duran kendine benzeyen kadından farksız olduğu görülüyor.

Yeni teknolojik gelişmeyle birlikte robotlarda sentetik sentetik bir cilt ile yapılacak ve robotlar artık bu özellikle birlikte dokunma hissi özelliğini kazanacak.

Amerika Birleşik Devletleri Minnesota Üniversitesindeki bilim insanları robotlar için dokunma duyusuna sahip cilt ürettiler. Bu devrim niteliğindeki teknolojiyle sentetik cilt araştırmaları tıp dünyasında katkıda bulunuyor.Cildiye konusunda devrim gibi bir buluş olduğu vurgulandı.

ROBOTLAR ARTIK 5 DUYUYA SAHİP

Amerika Birleşik Devletleri Minnesota Üniversitesindeki bilim insanları robotlar için tat ve kokuları algılayabilen robotları icat ederek robotların artık 5 duyuya sahip olduklarını vurguladılar. Gelişen teknoloji ile birlikte robotlar ev işlerinde ve çeşitli kamu kurumlarında çalışabiliyor.