BTK tarafından gerçekleşen açıklamada, siber dolandırıcıların gerçek olmayan hesaplarla vatandaşların telefon numaralarını istekde bulunduktan sonra android işletim sistemli akıllı cihazlara virüs bulaştırarak kişisel verileri ele geçirmeye çalıştıkları vatandaşlara duyuruldu.

'Phishing' diye isimlendirilen 'oltalama' işlemiyle birçok vatandaşın mağdur olduğu açıklandı.Fırsat ya da bedava materyal teklifleri ya da tanıdık kimselerdenmiş gibi görünen iletilere ve isteklere mümkün olduğu kadar kişisel veri elde etmeye, böylece şifre ve parolalarınızı elde etmeye çalışan sahtekar dolandırıcılara karşı BTK'dan önemli bir uyarı geldi.

'Oltaya gelmeyin' başlıklı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Şüphe oluşturacak e-postaları, linkleri ve pop-up pencerelerini, spam mailleri tıklamayın ve açmaya çalışmayın. Güvenilir (kurumlar, bankalar vb.) yerlerden gönderildiği intibaı oluşturan bu saf ve masum görünümlü mailler yoluyla kişisel verileriniz çalınıyor ve bu tuzağa düşürülmüş oluyorsunuz. Günümüzde sıkça yaşanan oltalama (Phishing) diye adlandırılan bu korsacılık faaliyetlerine teşebbüsünden korunmak için, size yollanan linkteki adresle, link üzerine geldiğinizde gözüken adresin birbiri ile aynı olup olmadığına dikkat edin.Eğer dikkat etmemeniz durumunda tüm kişisel verileriniz çalınma olasılığı aşırı yüksek olduğu belirtildi.