Almanya'nın Frankfurt şehrinde 'Geçiş Sürecinde Bankalar' konusunu ele alan bir seminerde bulunan Cryan, ilerleyen teknolojinin robotların 'abaküs görevi gören' bir takım çalışanların yerini alacağını ifade etti.

'3.DÜNYA SAVAŞINA NEDEN OLABİLİR'

Yapay zekanın, dünyayı 3. Dünya Savaşı'na sokabileceği yönünde konuşmaların gündemden düşmediği son zamanlarda, istihdam alanında da teknolojinin yarardan çok bir tehdit unsuru oluşturduğunu ifade etti.

'ROBOTLAR 7.1 MİLYON İŞİ YOK EDECEK'

Cryan, ‘Akıllı otomasyon teknolojisi ile birlikte hangi işlerin tarih olacağı ise büyük bir merak konusu. Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan bildiride, ilerleyen senelerde işgücü sektöründe 7.1 milyon iş yok olabilir. Tarih olacak işlerin üçte ikisi, ofis ve idare alanında’ dedi.

İNSANLIĞI İŞSİZLİK VE EKONOMİK KRİZ BEKLİYOR

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre, İngiltere'de görülen işlerin yüzde 35'i 20 senede makinalaşma sürecini tamamlayabilir.

Diğer yandan PwC tarafından da buna benzer açıklamalar yapıldı. Açıklamaya göre, ABD'de 2030 yılına kadar işkollarının yüzde 30'unun tarih olacağı belirtiliyor.

Rise of Robots (Robotların yükselişi) adlı kitabın yazarı Martin Ford ise, radikal değişimlerin uygulanmadığı takdirde yaygın işsizlik ve ekonomik krizlerin yaşanacağını ifade ediyor.