ABD'li bilim insanları, dün gerçekleşen tam Güneş tutulması, ülkede batı kıyısından doğu kıyısına kadar ülkeyi bir baştan diğer başa dolaşan, 113 kilometre genişliğinde bir alanda merak dolu gözlerle izleme fırsatı yakaladı. Tutulma sadece Kuzey Amerika’da izlenebildi.

Söz konusu durum koronanın, bundan önceki tutulmalarda daha kullanıma hazır olmayan yeni teknolojinin de kullanılarak bu gözlemlerin hem dünyadan hem de uzaydan görüntülenebildi.

Ülke genelinde birçok vatandaş tarafından heyecanla izlenen tam güneş tutulmasını yaklaşık 200 milyon kişi izledi. Dün gerçekleşen tutulma en fazla kişi tarafından izlenen ve fotoğraflanan Güneş tutulması olarak tarihe geçti.

ABD’de gerçekleşen son tam Güneş tutulması 38 sene öncesinde meydana gelmişti. Bundan daha evvel, kıta Amerika'sını baştan başa dolaşan son tutulma ise yaklaşık yüz sene önce, 1918 yılında gerçekleşmişti. Bu sebeple, bugün meydana gelecek tutulma bilim adamları tarafından ‘yüzyılın fırsatı’ olarak görülüyor.

ABD’de 1918 yılından itibaren meydana gelen ilk tam güneş tutulması, pek fazla eyalette milyonlarca kişinin sokaklara dökülmesine neden oldu. Bilim insanları için güneşin sır kapısını aralayan bu tutulma, birçok araştırma konuları içinde son derece önemli bir yer tutuyor.