Bilim İnsanları Güneşin Sırlarını Çözüyor

Gerçekleşecek olan tam güneş tutulması, ABD'li bilim adamları tarafından yüzyılın fırsatı olarak değerlendiriliyor.

ABD'li bilim adamları, 21 Ağustos'ta meydana gelecek tam Güneş tutulması, ülkede batı kıyısından doğu kıyısına ülkeyi bir baştan diğer başa dolaşan, 113 kilometre genişliğinde bir alanda gözlem yapabilecek.

Söz konusu durum koronanın, bundan önceki tutulmalarda daha kullanıma hazır olmayan yeni teknolojinin de kullanılarak bu gözlemlerin hem dünyadan hem de uzaydan yapılmasını sağlayacak.

ABD’de gerçekleşen son tam Güneş tutulması 38 sene öncesinde görülmüştü. Bundan daha evvel, kıta Amerika'sını baştan başa dolaşan son tutulma ise yaklaşık yüz sene önce, 1918 yılında gerçekleşmişti. Bu sebeple, bugün meydana gelecek tutulma bilim adamları tarafından ‘yüzyılın fırsatı’ olarak görülüyor.

Ülkenin ünlü astronomi kurumlarından biri olan Amerika Astronomi Topluluğunun Sözcüsü Dr. Rick Feinberg, yaptığı konuşmada, ‘Gerçekleşecek tam Güneş tutulmasının en önemli yanının, Oregon bölgesinden Kuzey Carolina eyaletine kadar araştırma yapabileceğimiz ekipleri yerleştireceğimiz 41 kilometrelik bir alanda meydana geliyor olması.’ dedi. Ulusal Güneş Gözlemevi, 21 Ağustos’ta tarihin en büyük güneş tutulmasının gerçekleşeceğini duyurmuştu.

Feinberg, 'Güneş'in atmosferinin bir daha asla göremeyeceğimiz bir bölümünü görme imkanı yakalayacağız. Çünkü Güneş tutulmadığı vakit, Güneş'in yüzü o kadar parlak ki çevresinde hiç bir şey görülmüyor.' dedi. Tam güneş tutulmasının canlılar üzerinde ne gibi etkiler bırakacağı yönünde de araştırmalarda yapılacak.

 

 

Yorum Yaz