Baykar’dan Yerli Medikal Solunum Cihazı Üretimine Destek

Yerli teknolojide artan çalışmalar Coronavirüs salgını karşısında sınavını vermeye başladı. Son olarak Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, yerli medikal solunum cihazındaki çalışmaları desteklediklerini kaydetti.

Baykar’dan Yerli Medikal Solunum Cihazı Üretimine Destek

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, yerli medikal solunum cihazındaki çalışmaları desteklediklerini kaydetti ve yaptığı açıklamada "Baykar olarak, Biosys firmasına hızlı üretim için destek olmaya ve 250 cihaz siparişi vermeye karar verdik." açıklamasında bulundu.

Selçuk Bayraktar, söz konusu açıklamasını Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Coronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin videolu paylaşımda bulunan Bayraktar, Coronavirüs salgını ile mücadelede kişisel tedbirlerin alınması, sosyal mesafenin korunması ve zorunlu haller dışında evden çıkılmaması gerektiğine dikkati çekti.

Bayraktar söz konusu açıklamasında, "Yeryüzündeki her bir can bizim için çok kıymetli. Milli Teknoloji Hamlesi tam da bugünler için, yarınlar için var. Yerli medikal solunum cihazı üretimini destekliyoruz." Sözlerine yer verdi.

Selçuk Bayraktar’a göre, Coronavirüsle mücadelenin diğer önemli ayağı sağlık emekçilerine, hastaların tedavisi için doğru teknolojik cihazları sağlamaktan geçiyor. Bayraktar yapmış olduğu açıklamada şöyle konuştu:

"Şu anda tüm dünya ülkeleri solunum cihazı eksikliğini gidermek için gelişmiş bir cihaz olan medikal ventilatör üretimlerinin peşine düştü. Son dönemde Türkiye'de uygulanan Ar-Ge politikaları ve destekleri sayesinde ortaya çıkan teknoloji girişimi firması Biosys'in geliştirdiği yerli yoğun bakım ventilatörleri pilot düzeyde üretildi ve ülkemizde başarıyla kullanılıyor.

Baykar olarak, Biosys firmasına hızlı üretim için destek olmaya ve 250 cihaz siparişi vermeye karar verdik. Bu cihazları, gerekmesi halinde Türkiye'de kullanılmak ya da ihtiyaç sahibi dost ve kardeş ülkelere gönderilmek üzere devletimizin ilgili kurumlarına hediye edeceğiz.

Ülkelerin kendi yerli ve milli teknolojilerini geliştirmesinin ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığı bu dönemde, Milli Teknoloji Hamlesi ruhunu kavramış tüm Teknofest paydaşlarımızı ve diğer katkı vermek isteyenleri, imkanları dahilinde bu kampanyaya katılmaya davet ediyorum. Hep birlikte başaracağız."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR