Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin elektrikli olacağını ve en az 4 modelle piyasaya sürüleceğini ifade ederek 2019 senesinde siparişlerin alınmaya başlayacağını haber verdi. Elde edilen bilgilere göre, yerli otomobilin fiyatının profesyonel teknik ve mali analizler doğrultusunda piyasa şartlarına göre belirleneceğini belirten ifade Bakan Özlü, "Tasarlayacağımız ürünü piyasada satmaya çalışmaktan ziyade yapacağımız piyasa araştırmalarıyla pazarda hangi ürün satışa girecekse o ürünü üreteceğiz" şeklinde konuştu.

Bakan Özlü özel konuşmasının devamında: ‘2 Kasım'da babayiğitler belirlendiği gün öğleden sonra Ortak Girişim Grubu'na (OGG) brifing verdik. TÜBİTAK'ın yaptığı çalışmaları OGG'ye ilettik. OGG'nin CEO'ları her hafta toplanıp o hafta yapılanları gözden geçiriyor. İstanbul'da bir ofis açılacak. Başkanlığını benim üstleneceğim Yönlendirme Komitesi kuruldu. Bu Komite ayda bir toplanıp süreci değerlendiriyor. OGG üyeleri çok istekli, küresel bir başarı amaçlanıyor, çıta çok yukarıda. O nedenle her adım profesyonel bir şekilde ilerletiliyor. Şirket kurma çalışmaları doğrultusunda OGG uluslararası çapta faaliyet gösteren bir danışmanlık şirketiyle anlaştı. Danışmanlık faaliyetleri için anlaşılan şirket Vietnam'da 3,5 milyar dolarlık bir yatırımla gerçekleştirilmek istenen otomobil projesinin de danışmanlığını sürdürüyor.

Devlet olarak projeye yüzde 49'a kadar ortak olmayı göze aldık. Çalışmalar özel sektörün öncülüğünde devletin desteğiyle devam edecek. Eğer OGG isterse devlet olarak projeye ortak olabiliriz. Yerli otomobilin fiyatı piyasa şartlarına göre hesaplanacak. Fiyat kalite performansı çok yüksek olacak" şeklinde konuştu.