Ay Tutulması Bugün Saat Kaçta?

2017'nin en önemli doğa olaylarından kısmi Ay tutulması bugün gerçekleşecek.

Ay Tutulması Bugün Saat Kaçta?

Tüm dünyada heyecanla beklenen Ay tutulması için sayılı vakitler kaldı. Bugün dünyanın pek çok bölgesinin tanık olacağı kısmi Ay tutulmasının, güneş tutulmasına kıyasla çıplak gözle izlenmesinin bir tehlikesi bulunmuyor. Tahminlere göre, kısmi Ay tutulması gecenin ilerleyen vakitlerinde Türkiye'den de izlenebilecek. Peki tutulma saat kaçta başlayacak?

Ülkemizden de izlenebilecek olan kısmi Ay tutulması, Türkiye saati ile (Türkiye Saati İle) 20:23 sıralarında Dünya’nın tam gölge konisine girerek parçalı tutulma başlayacak, tutulma ortasına 21:20 civarında ulaşarak ve Türkiye Saati İle 22:18’de tutulma sona erecek. Tutulma Türkiye'nin her yerinden izlenebilecek.

En son Ay tutulması ne zaman gerçekleşti?

En son ki tam tutulma 28 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşti. Bir sonraki tam tutulma 1 yıl sonra 27 Temmuz 2018 Cuma günü gerçekleşecek.

Öte yandan Ulusal Güneş Gözlemevi, 21 Ağustos’ta tarihin en büyük güneş tutulmasının gerçekleşeceğini duyurdu.

İngiltere merkezli gözlemevinde yetkili bilim adamları ‘tarihin en büyüğü’ olarak tanımladığı güneş tutulması esnasında, Ay, yaklaşık 90 dakika süresince Güneş’in önünde kalacak.
 
Sadece ABD’den izlenebilecek tam tutulma, DKIST teleskopu ile de ölçümlenecek.

Öte yandan NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu’nun Cygnus takım yıldızında görüldüğü yeni kanıtlardan 219’unun yeni gezegen aday adayı olduğunu açıklandı.

Yorum Yaz

Diğer Teknoloji Haberleri