Avrupa Birliği’nden Süper Bilgisayarlara 8 Milyarlık Bütçe

Saniyede yüzlerce trilyon işlem yapan süper bilgisayarlar konusunda Avrupa Birliği’nden önemli bir hamle geldi. 2033 yılına kadar süper bilgisayarlara 8 milyar avro kaynak sağlanacak.

Avrupa Birliği’nden Süper Bilgisayarlara 8 Milyarlık Bütçe

Özellikle bilimsel araştırmalar, deneyler ve karmaşık hesaplamalarda kullanılan süper bilgisayar ve veri altyapılarının gelecekte daha büyük önem kazanacağı tahmin ediliyor. Şu anda Çin ve ABD’nin rekabet halinde olduğu süper bilgisayar alanında Avrupa Birliği, 2033 yılına kadar 8 milyar avro kaynak sağlanamaya karar verdi.

2033 YILINA KADAR 8 MİLYAR AVRO

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, süper bilgisayar ve dijital veri altyapısı alanlarında hazırladığı yeni düzenleme tekliflerini açıkladı. Buna göre, Avrupa'nın dijital kapasitesinin artırılması için süper bilgisayarlar ve veri altyapılarına 2033 yılına kadar 8 milyar avro kaynak sağlanacak.

AMAÇ EN GELİŞMİŞ 5 BİLGİSAYARDAN EN AZ 3’ÜNE SAHİP OLMAK

Bu kaynakla, yeni süper bilgisayar yatırımları yapılacak. Quantum sistemleri ile benzer teknolojilerin araştırılması ve kurulumu desteklenecek. Böylece AB, dünyanın en gelişmiş ilk 5 süper bilgisayarından 3'üne sahip olmayı hedefleyecek.

ÇİN, ABD VE JAPONYA LİDER

Süper bilgisayarlar ve kuantum hesaplama sistemleri Avrupa'daki bütün kullanıcıların erişimine açık olacak.

Mevcut durumda AB üyesi ülkelerde dünyanın en gelişmiş yüksek hızlı bilgisayarları olmazken, bu alanda öncülük Japonya, ABD ve Çin'de bulunuyor. AB üyesi ülkelerin bilim insanları genellikle süper bilgisayar işlemleri için dış ülkelere yöneliyor.

Süper bilgisayar, özellikle bilimsel araştırmalar, deneyler ve karmaşık hesaplamalarda kullanılıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR