Atmaca Karadan Atılan Füzeleri de İmha Edebilecek

Türkiye'nin ilk deniz seyir füzesi Atmaca’nın kara versiyonunun da geliştirildiği açıklandı. Bu da Kara kuvvetlerimizin karadan atılan füzeleri Atmaca ile durdurabileceği anlamına geliyor.

Atmaca Karadan Atılan Füzeleri de İmha Edebilecek

TEKNOFEST 2020 özellikle gençlerin büyük katılımıyla son hızıyla devam ediyor. Pek çok yarışmayla birlikte yepyeni gelişmelerin açıklandığı festivalde Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci de konulma yaparak, Atmaca Seyir Füzesi'nin karadan atılan füzeleri de imha edeceğini söyledi.

Türkiye'nin ilk deniz seyir füzesi olan ve yurt dışından da ilgi gören 'Atmaca'nın teslimatlarına bu sene sonu itibarıyla başlanacağı ve aynı füzenin karadan karaya versiyonu için de çalışma yapıldığı bildirildi.

"ATMACA'NIN KARADAKİ VERSİYONU YOLDA"

Hem Kara hem Deniz Kuvvetleri açısından geliştirilen teknolojilerin büyük katkılar sağlayacağını anlatan İkinci, şunları kaydetti:

"Atmaca Seyir Füzemiz 250 kilometrelik bir menzile sahip. Denizin üzerine çok yakın seviyede uçabilen dünyada çok sayılı ülkenin sahip olduğu bir teknolojiyi içeren milli bir ürünümüzdür. Daha önce yurt dışından aldığımız füzelerin yerini alabilecek özellikle Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamada kullanılacaktır.

KARADAN ATILAN FÜZELER DURDURULABİLECEK

Atmaca Seyir Füzesi'nin karadan karaya olan versiyonu için de çalışıyoruz. Bu da Kara Kuvvetlerimizin karadan karaya atılan füzeleri imha etme yeteneğine sahip olacak. Bu füzemizin üzerinde de yoğun çalışıyoruz. Bu tür teknolojiler gerçekten Türkiye'nin savunma sanayisi alanındaki gücüne ve birikimine çok ciddi katkı sağlayacaktır."

TÜRKİYE DIŞA BAĞIMLILIĞINI ORTADAN KALDIRIYOR

Türkiye'nin son 15 yılda savunma sanayisinde yaptığı devasa ciddi hamleler sayesinde kendi kendine savunma teknolojisi geliştiren bir ülke konumuna geldiğine dikkati çeken İkinci, şöyle devam etti:

"Şu anda bizim Roketsan, Havelsan ve Aselsan olarak savunma sanayisi içerisindeki hamlelerimiz dünyada çok az sayıda ülkenin yapabildiği icraat ve icatlardır. Türkiye'nin savunma sanayisinde dışa bağımlılığının tamamen ortadan kaldırılması için daha gidecek çok yolumuz var. Son 15 yılda gelmiş olduğumuz noktada Türkiye çok farklı bir yere çıktı, kendi kendine yetebilen savunma teknolojileri açısından dışa bağımlı olmayan bir ülkeyiz şu anda. Şu anda savunma sanayisi bakımından yerlilik oranımız yüzde 70'lere çıktı. Bundan sonraki süreçte Türkiye'yi uluslararası platformlarda bu başarımız farklı yerlere getirecektir. Bizler de ülkemizin bu başarısına katkı sunmaktan büyük onur ve gurur duyuyoruz. Bu bayrağı bu tür festivallerde ilham alan gençlerimiz çok daha üst seviyelere taşıyacaktır."

"YURT DIŞINDAN BÜYÜK İLGİ VAR"

İkinci, yerli ve milli teknolojiler ile çok ciddi atılımlar içerisinde olduklarını belirterek, şunları söyledi:

"Şu anda Atmaca Gemisavar Füzemizin teslimatlarına bu sene sonu itibarıyla başlanacak. Bununla ilgili daha teslimata başlamadan yurt dışında füzemiz muazzam bir ilgiyle karşı karşıya kaldı. Aynı zamanda tanksavar füzelerimiz aynı şekilde, Yüksek İrtifalı Hava Savunma Sistemlerimiz hepsine çok ciddi bir ilgi var, bu da gelecekte Türkiye'nin ekonomisi içerisinde savunma sanayisindeki başarıların ülkenin ihracatına ciddi bir katkısı olacağının göstergesidir.

Ülkemizin toplam ihracatı şu anda sevindirici bir noktada ama biz bunun önümüzdeki 5 yılda çok daha katlanarak daha iyi seviyelere ulaşacağına inanıyoruz."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR