ASELSAN’ın Geliştirdiği Minyatür Bomba’nın Test Görüntüleri

Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 savaş uçaklarına eklenen minyatür bombaların yerli ve milli İHA’lara da entegrasyon çalışmaları başladı. 145 kiloluk Minyatür bombalar 1 metre kalınlıkta betonu delebiliyor.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, F-16 savaş uçaklarına eklenen 145 kiloluk minyatür bombanın atış testlerini paylaştı. ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen, 1 metre kalınlığındaki betonu delen ve güdümlü çalışan bombalar, pek yakında İHA üzerinde de denenmeye başlayacak.

İHA’LARA DA ENTEGRE EDİLECEK

Demir, Twitter hesabından, ASELSAN ile TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen "Minyatür Bomba"ya ilişkin son gelişmeleri paylaştı.

Minyatür Bomba'nın atışlı testlerinin sürdüğü bilgisini veren Demir, "Geliştirilen çoklu taşıma salanıyla bir F-16 kanadında 4 bomba taşınabilecek. Delici ve parçacık etkili olarak iki farklı harp başlığı olacak 145 kiloluk Minyatür Bomba'yı İHA'larımıza da entegre etmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

BİR METRE KALINLIĞINDAKİ BETONU DELEBİLİYOR

Demir, Minyatür Bomba Geliştirme Projesi'ne ilişkin bir de video paylaştı.

Videodaki bilgilere göre, Minyatür Bomba INS/GPS güdümlü olarak geliştirildi ve kanatçık hareketleriyle güdüm kontrolü yapabiliyor. 100 kilometre maksimum menzili bulunan bomba, 65 kilometre menzille güçlendirilmiş 1 metre kalındığında betonu delebiliyor. Minyatür Bomba'nın, F-16'ların yanı sıra entegre edilmesi halinde İHA'ların vurucu gücünü de artırması bekleniyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR