Arçelik’e Bağlı Defy’nin Ürettiği Ventilatör İngiltere’de Özel Ödül Aldı

Kovid-19 tedavisinde kritik öneme sahip olan ventilatör üretiminde Arçelik’in Güney Afrika’da faaliyet gösteren şirketi Defy, Kraliyet Mühendislik Akademisi’nden özel ödül aldı.

Arçelik’e Bağlı Defy’nin Ürettiği Ventilatör İngiltere’de Özel Ödül Aldı

Arçelik Kovid-19 tedavisinde Türkiye’den sonra global ölçekte de başarılarına devam ediyor. Güney Afrika’da faaliyetlerini sürdüren Arçelik’e bağlı Defy şirketi yaptığı ventilatör ile Kraliyet Mühendislik Akademisi (Royal Academy of Engineering) tarafından Pandemi Hizmeti Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Ödüle layık görülen ventilatör, dar gelirli ülkelerin üretim yapabilmesi sağlamak amacıyla İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin katkılarıyla kurulan ve Arçelik’in Defy ve Beko UK şirketleriyle desteklediği kuluçka merkezi “Open Ventilator System Initiative” tarafından geliştirildi.

DEFY’NİN ÜRETTİĞİ İMPOLO CİHAZI BİRÇOK TEDAVİDE ROL OYNAYACAK

Open Ventilator System Initiative tarafından İngiltere’de geliştirilen ve 115'inci yılını kutlayan Defy’ın KwaZulu-Natal’daki Jacobs fabrikasında üretilmeye başlanan ventilatör Afrika’da yoğun bakım servislerinde kullanılabilecek kalitedeki ilk solunum cihazı olma özelliğini de taşıyor.

Ventilatör, Kovid-19 virüsünün yanı sıra, pnömonik hastalıklar da dahil, birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek. Cihaz, yerel Zulu ve Xhosa dillerinde yaşam anlamına gelen "Impilo" adını taşıyor. Cihazın üretimi yerel ekonominin desteklenmesi açısından da anlamlı. Defy, ventilatörün üretiminde 17 yerel tedarikçi ile birlikte çalışıyor.

VENTİLATÖRLER 18 ÜLKEYE GÖNDERİLDİ

Arçelik, Sağlık Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Biyosis, Baykar ve Aselsan iş birliği ile Türkiye’nin ilk yerli solunum cihazını üretti. Arçelik’in kar amacı gütmeden Çerkezköy’deki Elektronik İşletmesi’nde ürettiği ventilatörler, ihtiyaç sahibi 18 ülkeye de gönderildi. Bu ülkeler arasında pandemiden ağır şekilde etkilenen Afrika ülkeleri Somali, Çad, Nijerya, Nijer ve Libya da bulunuyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR