Çöl ikliminde bulunan ülkelerin düzlük (eğimsiz arazi) ile başları dertte. Bu iklim tipine sahip ülkelerin zemininde yükselti olmadığı için, havanın yükselerek yağmur bulutuna dönüşmesi oldukça zorlaşıyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ise, kendi yapay dağını inşa ederek bu işi kökten çözme niyetinde...

Daha fazla yağmur bulutu için çalışma yapan BAE, yapay dağ projesiyle havanın yukarı çıkmasını zorlayacak ve böylece fazladan yağmur elde edecek. Kurak araziler de böylelikle daha zamanla yerini daha yeşil arazilere bırakacak.

Tabii proje şimdilik çalışma aşamasında. Yapay dağ için uygun bir bölge seçilecek ve harita mühendisleri, yeni bir şehir yapılanması çizecek. Ayrıca projenin henüz ne kadara mal olacağı da henüz bilinmiyor. Fakat Arap Emirliklerinin adeta para içinde yüzdüğünü düşünürsek, yapay dağ fikri muhtemelen kendilerini çok zorlamayacaktır.

Yapay dağ projesinin başarılı olması, Birleşik Arap Emirlikleri'nin bariz bir şekilde iklim koşullarını değiştireceği anlamına geliyor. Lakin bildiğimiz üzere BAE bu tür uygulamalara yabancı değil. Malum, Dubai'de bulunan palmiye şeklindeki adalar da bir projeden ibaret. Yani doğal değil, yapay.

Doğaya meydan okuyan projenin ne derece başarılı olacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz...

Yeni Şafak