Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’a boyun eğen şirketlere, teknoloji devi Apple da katıldı. 900 milyar dolar ile dünyanın en değerli şirketi olan Apple, Trump’ın  ülke dışında üretimi olan Amerika Birleşik Devlet’li şirketlere kendi ülkelerinde fabrika açma baskısına daha fazla dayanamadı ve ABD'ye yatırım kararı aldı. Ve Apple yeni açacağı fabrikalarda telefon üretmeyeceğini bunun yerine sürücüsüz otomobil üreteceğini duyurdu.

Ürünlerini kendi üretemeyen Apple, aldığı yatırım kararını iPhone’larını üretmiş olan Tayvanlı Foxconn’a uygulatıyor. Buna göre Foxconn, Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan şehrine milyar dolarlık bir fabrika kuracağını duyurdu. Ve yeni kurulacak fabrikalarda telefon değil ''Apple sürücüsüz araçları'' üretileceğini duyurdu.

APPLE KARINI VE GELİRİNİ ARTIRDI

Apple'dan yapılan beyannamede, bu sene nisan-haziran dönemini bilançosunda üçüncü çeyrek olarak kabul eden şirketin gelirinin geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 7,1 artarak 45,4 milyar dolara yükseldiği açıklandı. Ayrıca, Apple'ın toplam gelirinin yüzde 61'inin uluslararası satışlardan elde edildiği bildirildi. Şirket, geçen yılın nisan-haziran döneminde 42,4 milyar dolar gelir yakaladı.