Apple CEO'su Tim Cook, senelerdir düşünülen otomobil planlarını Bloomberg'in yaptığı bir röportajla açıkladı. Yapılan röportajda, marka sürücüsüz otomobil konusuna odaklanacak.

YAPAY ZEKANIN EN ZOR KISMI

Son zamanlarda Apple'ın otomobile olan alakası farklı şekillerde yorumlandı. Birçok kişi şirketin otomobil üretmesini bekliyordu. Fakat şirketin odağını, geçtiğimiz sene belirlediği düşünülüyor.
Apple CEO'su Cook, konu hakkında "Çok önemli olduğunuı düşündüğümüz bir teknoloji. Bunu biraz da diğer yapay zeka projelerinin anası olarak görüyoruz. Aslına bakacak olursanız çalışabileceğiniz en zor yapay zeka projelerinden birisi olabilir" diye belirtti.

6,7 TRİLYON DOLARA ULAŞACAK

Sürücüsüz otomobil teknolojileri, otomotiv dünyasını değiştirmekte. McKinsey & CO'ya göre, 2030 yılına kadar pazarın 6,7 trilyon dolar büyüklüğe ulaşması hedefleniyor. Böyle büyük bir alanda, teknoloji devi şirketler de otomobil dünyasına giriş yapıyorlar ya da iki tarafa yönelik çeşitli satın almalar ve işbirlikleri gerçekleştiriyorlar.

Örneğin, Apple'ın teknoloji dünyasındaki en büyük rakiplerinden birisi olan Alphabet de bu konu adına otomotiv dünyasıyla ciddi bir işbirliği içerisinde. Google'ın altşirketi olan Alphabet'in, gruptaki Waymo adlı ulaşım teknolojisi şirketi, Fiat Chrysler ve Lyft ile müşterek haereket ederek otonom (sürücüsüz) sürüş teknolojisi geliştiriyor.