İran'ın en büyük e-ticaret sitesi Digikala, yaklaşık 15 gün önce tüm uygulamaların kaldırıldığını açıkladı.

Açıklamada, uygulamaların Amerika Birleşik Devletleri tarafından İran'a getirilen yeni ambargolar yüzünden kaldırıldığı ifade edildi. Apple'ın bu yaptırımını değerlendiren İran İletişim Bakanı Muhammed Cavad Azari Cohrami, Apple'ın İranlı müşterilerine saygı duymadığını belirterek, "Apple, İran akıllı cihaz pazarında yüzde 11'lik payı elinde bulunduruyor. Tüketici haklarına saygı, Apple'ın uymadığı bir ilkedir. Uygulamaların kaldırılmasıyla ilgili hukuki işlem başlatacağız" dedi ve Apple'a kin kustu.

Apple'ın uygulamaları kaldırması birçok İranlının sert tepki vermesine neden oldu. Sosyal paylaşım sitelerinde #StopRemovingIranianApps (İran yapımı uygulamaları kaldırmayı durdur) hashtag'i başlatıldı.Apple, henüz bu kararla ilgili hiçbir açıklamada bulunmadı.

Öte yandan Onca iPhone 8 sızıntısının ardından nihayet iPhone 8'in çıkış tarihi de belli oldu!

Aylar süren sızıntılardan sonra, bir kaynağın kablosuz taşıyıcılardan edindiği doğrulama sayesinde, nihayet Apple'ın yeni telefonunun 12 Eylül'de duyurulacağı bilgisine ulaşıldı. Fakat yine de bu tarih değişebilir veya bilgi tamamen yanlış olabilir. Yine de, eğer bu bilgi doğruysa yalnızca üç hafta içerisinde çok beklenen telefonun resmi ayrıntıları elimize ulaşacak.

Son bir kaç aydır cihazın çizimleri, kılıf modelleri, bazı parçalarının görselleri, taklit modelleri ve daha fazlası internette yayınlanmıştı. Bu senenin duyurusu, şimdiye dek gerçekleşecek en heyecanlı iPhone ilanı olabilir, zira Apple'ın üç farklı akıllı telefon modeli ilan etmesi bekleniyor. Bu telefonlardan da en önemlisi tahminlere göre iPhone 8 olacak; özel üst seviye donanımı, yeni çerçevesiz tasarımı ve OLED ekranı olması bekleniyor. Şirketin iPhone ile birlikte LTE bağlantı desteğine sahip yeni bir Apple Watch da duyurması olasılığı yüksek.

Kaynağa göre yakında basın kuruluşlarına davetiyeler yollanacak, yani tarihin kesinleşmesi oldukça yakın.

iPhone 8'in satış fiyatı ise henüz netleşmedi. Ancak gelen ilk bigilere göre 32 GB'lık modeli 3.500'TL civarında olacak.