Hemen hemen 8 senedir Apple' ın çip üretiminde çalışmakta olan  Manu Gulati, Google' a geçtiğini LinkedIn profilinde açıkladı.

Soc' un  (İng. System on a Chip, Tr. Yongada sistem) mimarisinin baş ismi olan Manu Gulati' nin, şirketin ilk üretimini gerçekleştirmesi planlanıyor. Hem Google hem de ortak şirketleri diğer şirketlerden ürün alımı yapıyor. Örneğin Nest' in akıllı termostatları Texas Instruments işlemciler kullanır iken, Pixel telefonlar da Qualcomm işlemciler ile çalışıyor.

Google' ın epey bir SoC ile alakalı iş ilanı nedeniyle Pixel adına işlemci üretimine başlayacağı planlanıyor . Bu iş ilanlarından bazılarında "Telefon ve tablet SoC'lerinin yeni nesil mimarilerini tanımlamaya yardımcı olmak" ibaresi dikkat çekiyor.

YAPAY ZEKA VE SANAL GERÇEKLİK ARTIK İŞLEMCİYE BAĞLI

Google, eskiden beri bu konuya odaklanan bir şirket değildi, fakat artık durum değişiyor olabilir. Telefonların sanal gerçeklik, yapay zeka gibi önemli değişiklik gerektiren konularda işlemciye bağımlılığının artması, şirketi bu yöne sevk etmiş olabilir.
Apple' ın geçtiğimiz hafta düzenlenen geliştiriciler konferansı WWDC' de bahsettiği Core ML, tam da buna benzer bir iş görüyor. Yeni yazılım geliştirme paketi (API), iPhone'un Google Pixel'den altı kat daha hızlı görüntü tanımasını sağlıyor.