Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’a boyun eğen şirketlere, teknoloji devi Apple da katıldı. 900 milyar dolar ile dünyanın en değerli şirketi olan Apple, Trump’ın  ülke dışında üretimi olan Amerika Birleşik Devlet’li şirketlere kendi ülkelerinde fabrika açma baskısına daha fazla dayanamadı ve ABD'ye yatırım kararı aldı. 

Ürünlerini kendi üretemeyen Apple, aldığı yatırım kararını iPhone’larını üretmiş olan Tayvanlı Foxconn’a uygulatıyor. Buna göre Foxconn, Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan şehrine milyar dolarlık bir fabrika kuracağını duyurdu.

Öte yandan Apple Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan beyannamede Apple'ın Pekin şehrinin çevresinde veri merkezi kuracağını belirtildi.

"BÖYLECE ÇİN'DE YENİLEBİLİR ENERJİ HEDEFLERİNE KATKIDA BULUNULACAK"

Apple'ın hem ülkede inşası süren hem de güncel yapılacak veri merkezinin güç kaynağı olarak sadece yenilenebilir enerji kullanacağına dikkati çekilen açıklamada, “Böylece Çin'nın yenilenebilir enerji hedeflerine katkıda bulunulacak." ifadeleri kullanıldığı belirtildi.

'ÇİN TEKNOLOJİ DEVLERİNİN BAŞLICA YERLEŞİM YERİ'

Açıklamada, Apple, Facebook ve Google'ın ülkede yatırımlar yaptığına işaret edilerek,Çin'in dünyadaki teknoloji devlerinin başlıca yerleşim yeri olduğu kaydedildi.