Çin’de gerçekleşen olayda Apple kullanıcılarının kimlik bilgilerini çalıp ve bunları para karşılığı sattığı belirlenen ve Apple firmasının çalışanı olan 22 kişi suçüstü yakalandı.

APPLE ÇALIŞANI DOLADIRICILAR 50 MİLYON DOLAR VURGUN YAPTI

Apple firmasının ürünlerini kullanıcılar kişisel bilgilerini yasal olmayan yollardan ele eden ve bunun üstünden yaklaşık 50 milyon dolar gibi bir paraya elde ettiği belirlenen 22 kişi bilişim suçluları tarafından tutuklandı.

Çin hükümetinin 2 Haziran’da yürürlüğe sokulan Siber Güvenlik Kanunu gereğince, kişilerin kişisel bilgileri koruma altına alınmıştır. Kullanıcıların bilgisini yasa dışı yollarla ele geçirerek satanlara 7 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

KULLANICILAR EN SON SÜRÜMÜ KULLANIP KULLANMADIKLARINA DİKKAT ETSİNLER

Uzmanların açıklamasına göre saldırılara karşı korunmak ve riski ortadan kaldırmak için kullanıcılar medya oynatıcılarını son sürümünün günceliğini kontrol etsinler. Eğer son sürümü kullanmıyorsalar medya oynatıcılarının son sürümlerini kullanmalarını öneriyorlar

SAHTE YAZILIM BAŞA DERT AÇIYOR

Uzmanlara göre sahte ve korsan yazılım kullanan internet kullanıcıları kendilerini nasıl bir tehlikenin içine attıklarının farkında değiller tüm bilgilerine erişilebileceğin ve bu bilgilerinin çalınma olasılarının çok yüksek olduğunu dile getirdiler.