İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Türkiye'nin Antarktika'da kurmayı hedeflediği bilimsel araştırma üssünü 2-3 sene içerisinde açmayı planladıklarını haber verdi.

Karaca, Türkiye-Şili Kutup Araştırmaları İş Birliği Toplantısı'nda yaptığı açıklamalarda, kutuplarda kurulması düşünülen bilimsel araştırma üssü için fizibilite hazırlıkları yapmak üzere Türkiye'den 9 kişiden oluşan bir heyetin bölgeye gittiğini hatırlattı. Heyetin 1,5 ay gibi kısa bir zamanda Antarktika'da 3-4 bin kilometrelik bölgeyi taradığını söyleyen Karaca, kurulması için çalışılan üs için hangi alanın daha uygun olabileceğinin araştırıldığını söyledi.

Karaca, Güney Kore'nin 20 senede anca ulaştığı noktaya 1 yıl içinde gelmeyi planladıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Antarktika'da yaklaşık 50'ye yakın ülkenin üssü mevcut. İngiltere'nin 52 yıldır bölgede üssü bulunuyor ve 3 bine yakın personelle çalışıyorlar. Antarktika bir bilim ve araştırma üssü. Özellikle iklim değişikleri açısından kutuplar birer buzdolabı görevinde. Yani sistemin çok fazla ısınmasını engel oluyorlar. Kutuplar, dünyanın çok fazla ısınmasını ve sıcaklığın artışını dengeleme unsuru. Kutuplardaki buzul erimelerini bile yerinde takip etmek bu açıdan çok önemli."