“Automobilwoche” dergisine demeç veren Bosch Chassis Systems Control sorumlusu Gerhard Steiger, “2018 senesinden itibaren Alman yollarında ilk küçük robot taksicik filolarını uygulamaya sokacaklarını” açıkladı.

2022'DE YAYGINLAŞACAK

Başlangıçta ek güvenlik tedbiri olarak normal şoförlerin eşlik edeceği robot taksi uygulamasının 2022 yılında tamamen Almanya sokaklarında yer lacağı belirtildi.

Mayıs ayı başında Daimler (Mercedes Benz) şirketi ile şoförsüz otomobil konusunda işbirliğine gittiklerini belirten Steiger, bu sayede otomatik şoför sistemlerini geliştirme süresini en az bir yıl kısaltabildiklerini söyledi.

2020'DE ALMAN SOKAKLARINDA DOLAŞACAK DENMİŞTİ

Daimler'in Geliştirme Sorumlusu Ola Källenius da mayıs ayında 2020 ile 2025 yılları arasında robot taksilerin Alman sokaklarında dolaşmaya başlayacağını duyurmuştu.

Öte yandan Dubai'de de sürücüsüz Polis robotları göreve başlaması için sayılı günler kaldı.

SÜRÜCÜSÜZ POLİS ARAÇLARI YIL SONUNA DOĞRU KULLANIMA GİRECEK

Yapılan açıklamaya göre, sürücüsüz polis araçları içinde bulunduğumuz yılın sonuna doğru kullanıma girecek.

POLİS ROBOTLARI DA TURİSTİK BÖLGELERDE GÖREVE BAŞLAMIŞTI

Güvenlik alanında teknolojik yatırımlarına hız veren Dubai'de polis robotlar ise turistik bölgelerdeki görevine geçtiğimiz haftalarda başladı

Dubai'de artık alışveriş merkezlerini turistik alanları robot polisler denetleyecek. Aynı zamanda robota suç ihbarında bulunulabilecek ve göğsünde yer alan dokunmatik ekran sayesinde bilgi alabilecekler.

VERİLER GERÇEK POLİSLERE AKTARILACAK

Robot polisler tarafından elde edilen bilgiler gerkli kurum ve yetkililere iletilecek.

Öte yandan hükümet robot polis sayısının artırılacağını duyurdu. Yapılan planlamalara göre 2030 yılına gelindiğinde polis gücünün %25'ini robot polislerden oluşacak.