kasım ayında faaliyete geçecel olan ve 3 milyondan fazla kullanıcısı bulunan internet sitelerini etkileyecek güncel yasaya göre, Facebook ve Youtube gibi firmalar nefret suçu içeren paylaşımları 24 saat içerisinde kaldırmazlarsa, 50 milyon euro'ya varan miktarlarda cezalandırılabilecekler. Cezalar nefret suçunun yanı sıra, şiddet, çocuk pornografisi ve aşırıcılık içeren paylaşımlar için de geçerli olacak.

EN İYİ ÇÖZÜM HÜKÜMETLER

Alman Federal Meclisi'nin kabul yasa kararıyla ilgili bir açıklama gerçekleştiren Facebook, "En güzel çözümlerin hükümetler, sivil toplum ve şirketlerin bir araya gelerek oluşturacağı fikirlerden çıkacağını inanıyoruz. Bu tasarı, bu haliyle, karşı karşıya olduğumuz bu toplumsal sorunla mücadele mücadelerini arttırmayacaktır." cümlelerini kullandı.

Facebook'un eleştirisine yanıt ise Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas'tan geldi. Dijital nefret hareketlerinin yüzde 400 oranında arttığını söyleyen Maas, "Kimse yasalardan üstün değildir. üzülerek, tecrübelerimiz sosyal medya firmalarinin politik problem olmadan prosedürlerini geliştirmediklerini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Sosyal medya üzerinden yayılan dezenfarmosyon ve gerçekleştirilen nefret kusurları bir zamandır Avrupa tümüyle tartışılıyordu. Sosyal Medya şirketlerinin Alman hükümeti ile başı derte olduğu belirtildi.